لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۲ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۴

چین میزبان نشست کشورهای منطقه و امریکا در مورد صلح افغانستان خواهد بود


نمای بخشی از شهر بیجنگ

در حالی که قرار است بزودی چین میزبان نشست کشورهای منطقه و امریکا در مورد صلح افغانستان باشد حکومت این کشور اجماع منطقوی را برای رسیدن به صلح با اهمیت می‌خواند و تأکید دارد که باید از هر فرصت ایجاد شده برای صلح استفاده شود.

قرار است تا در آینده نزدیک کنفرانس کشور های منطقه برای صلح افغانستان در چین برگزار گردد که حکومت افغانستان نیز در آن اشتراک خواهد داشت.

فریدون خوزون معاون سخنگوی رئیس اجرائیه روز چهار شنبه «۱۸ سرطان ۱۳۹۸» در صحبت با رادیو آزادی هرچند در مورد این نشست چیزی نگفت، اما از کشور های منطقه خواهان همکاری صادقانه در روند صلح افغانستان شد.

فریدون خوزون معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان
فریدون خوزون معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان

آقای خوزون می‌گوید: "برای صلح افغانستان اجماع و حمایت کشور های منطقه و جهانی ضروری است بناً از هر فرصت که به میان میاید ما حمایت می‌کنیم، توقع ما این است که کشور های جهان به خصوص کشور های منطقه با روند صلح همکاری صادقانه کنند و پیشرفت‌های ایجاد شده را وسعت داده از آن حمایت کنند تا ما به مذاکرات رسمی و صلح دایمی دست یابیم."

این در حالیست که چند روز قبل زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مصاحبۀ ویژه با رادیو آزادی گفت که در چند روز آینده با نماینده‌های ایران، پاکستان و شماری دیگر کشور های منطقه در چین دیدار نموده و آنان را تشویق به حمایت از روند صلح افغانستان خواهد کرد.

اما وی در مورد این نشست جزئیات بیشتر ارائه نکرده‌است.

آقای خلیل‌زاد در حال حاضر در چین به سر می‌برد و به اساس گزارش‌ها در نظر دارد تا با شماری از نماینده‌های چین و برخی کشور های دیگر در رابطه به روند صلح افغانستان گفتگو کند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان
زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

در عین حال انتظار خادم یکی از آگاهان امور بین‌الملل می‌گوید که نیاز است تا در مسئله افغانستان برعلاوه چین، حمایت دیگر کشور های منطقه نیز جلب گردد.

آقای خادم می‌افزاید: "در این فرصت زمانی سفر خلیل‌زاد به چین، جلب اعتماد چین و به آن در آینده افغانستان نقش دادن این همه یک اقدام بزرگ است هم امیدوار کننده است و هم یک فرصت عملی می‌باشد که همه جوانب خود را در آن می‌بینند و با این اصلاح صلح به صلح دایمی مبدل خواهد شد."

چین یکی از کشور های عنوان می‌شود که می‌تواند در روند صلح افغانستان نقش برازنده ادا کند.

لیو جین سانگ سفیر چین در کابل نیز به تاریخ ۲۳ ماه جوزا سال روان تعهد کرد که کشورش از گفتگوهای بین‌الافغانی میزبانی خواهد کرد.

وی در دیدار با حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان به نماینده‌گی از کشورش اطمینان داد که آماده هستند تا زمینۀ گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها را تسهیل کنند.

XS
SM
MD
LG