لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۲۶

امریکا: ترکیه بدبختانه انتخاب نادرست کرد


سیستم مدافع هوایی اس-۴۰۰ ساخت روسیه

به دنبال انتقال یک بخشی از سیستم مدافعۀ هوایی اس-۴۰۰ روسی به انقره، مارک اسپر سرپرست وزارت دفاع امریکا با همتای ترکی خود هلوسی آکار، حدود سی دقیقه تلیفونی صحبت کرده است.

اما وزارت دفاع امریکا از دادن جزئیات این گفتگو خودداری کرده است.

وزارت دفاع ترکیه می‌گوید که آکار به همتای امریکایی اش گفته است که ترکیه با تهدید جدی هوایی و راکتی رو به روست و خریداری سیستم مدافعه هوایی از روسیه یک گزینه نه بلکه یک نیاز بوده است.

کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا در یک بیانیۀ گفته است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه یک گزینه بسیار روشن داشت اما به گفته این کمیته، اردوغان بدبختانه انتخاب نادرستی کرد.

ایالات متحده قبلاً از انقره خواسته بود که به جای سیستم مدافعه هوایی اس-۴۰۰ روسی، راکت های پاتریوت را از ایالات متحده بخرد.

واشنگتن هشدار داده بود که اگر انقره چنین نکند، از خریداری جت‌های اف ۳۵ امریکایی بی بهره خواهد شد.

ترکیه عضو ناتو در نظر دارد که صد فروند از این نوع جت را خریداری کند.

وزارت دفاع ترکیه گفته است که اولین بخش از سیستم مدافعه هوایی اس ۴۰۰ روسی دیروز جمعه ۱۲ جولای به انقره تحویل داده شد.

به گفته وزارت دفاع ترکیه، پروسه تحویل دهی این سیستم تا چند روز دیگر تکمیل خواهد شد.

ناتو هنوز رسماً در این باره واکنش نشان نداده است اما یک مقام ناتو به AFP خبرگزاری فرانسه گفته است که اعضای این پیمان نگران پیامد های بالقوۀ اقدام انقره در زمینۀ خرید سیستم مدافعه هوایی روسی هستند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده ماه گذشته در دیدار با رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در حاشیۀ اجلاس سران گروه بیست در جاپان از وی خواست که معاملۀ خرید سیستم دفاعی روسی را دنبال نکند.

اردوغان در این دیدار به ترمپ گفت که بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا به انقره اجازۀ خرید راکت‌های پاتریوت را نداده بود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG