لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۲

نگرانی عبدالله عبدالله از تکرار "تجارب تلخ" انتخابات گذشته ریاست جمهوری


داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان حین سخنرانی به نشستی در بارۀ مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان از تکرار "تجارب تلخ" انتخابات گذشته ریاست جمهوری نگران است.

آقای عبدالله که به روز دوشنبه «۲۴ سرطان ۱۳۹۸» در نشستی در بارۀ مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری سخن می‌گفت، تکرار اشتباهات انتخابات گذشته ریاست جمهوری را فاجعه جبران ناپذیر خواند.

آقای با تأکید بر این‌که انتخابات پیش‌رو در افغانستان باید به گونه شفاف و عادلانه برگزار شود، می‌گوید: "تکرار نوع انتخابات سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری یک فاجعه‌ی است که توان جبران آن را مردم افغانستان ندارد، حالا هر قسم که آن را مردم تعریف و تفسیر کنند که کی قربانی داد و کی نداد؟ آن را می‌گذاریم مردم قضاوت کنند."

رئیس اجرائیه حین سخنرانی به نشستی در بارۀ مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری
رئیس اجرائیه حین سخنرانی به نشستی در بارۀ مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری

رئیس اجرائیه که خودش از جمله ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری است همچنان در اشاره به عدم تمایل طالبان به پروسه‌های دموکراتیک می‌گوید، بدون از انتخابات راهی دیگری برای تعیین سرنوشت وجود ندارد.

او به سهم فعال مردم در انتخابات پیش‌رو تأکید کرده می‌گوید، در صورتی‌که مردم در انتخابات پیش‌رو مشارکت بیشتر داشته باشند، بهانه‌ی برای گروه‌های که به انتخابات باور ندارند، باقی نخواهد ماند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است در ششم ماه میزان برگزار شود.

عبدالله عبدالله در حالی از تکرار تقلب در این انتخابات نگران است که کمیسیون‌های انتخاباتی و رئیس جمهور افغانستان از تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات شفاف خبر داده اند.

همزمان با این سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید امیدواری‌ها برای مشارکت گستردۀ زنان در این دور انتخابات بیشتر شده‌اند.

پیری میاودون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان حین سخنرانی به نشستی در بارۀ مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری
پیری میاودون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان حین سخنرانی به نشستی در بارۀ مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری

پیری میاودون سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان که در همین نشست حضور داشت می‌گوید: "در انتخابات قبلی ولسی جرگه دیدیم که اشتراک زنان کمرنگ بود، ولی پیشرفت‌های که حالا دیده می‌شوند این است که حضور زنان را در انتخابات داریم که در تکت‌های انتخاباتی سهم دارند و اشتراک‌شان به‌عنوان رأی دهنده نیز امیدوار کننده خواهد بود."

از سوی هم صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور افغانستان روز دو شنبه در یک نشست خبری در ارگ ریاست جمهوری گفت، دولت تلاش می‌کند تا مقام‌ها و نهاد های حکومتی در انتخابات پیش‌رو مداخله نکنند.

او در این باره به صدور چندین فرمان رئیس جمهور اشاره کرده گفت، برگزاری انتخابات در کنار پروسه صلح از اولویت‌های حکومت افغانستان است.

XS
SM
MD
LG