لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۲۷

خوشبینی محتاطانۀ ریاست اجرائیه افغانستان در مورد اظهارات اخیر عمران خان


عمران خان صدراعظم پاکستان حین سخنرانی در انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا در واشنگتن. July 23, 2019

ریاست اجرائیه افغانستان بطور محتاطانه در مورد اظهارات اخیر عمران خان صدراعظم پاکستان ابراز خوشبینی کرده‌است.

عمران خان سه‌شنبه ۲۳ جولای در انستیتوت صلح امریکا در واشنگتن گفت، تلاش‌ها برای نیل به عمق استراتژیک در افغانستان به ضرر پاکستان تمام شده، از اینرو اسلام آباد سیاست عدم مداخله در افغانستان را پیش گرفته است.

صدراعظم پاکستان تأکید کرد که او به نمایندگی از اردوی آن کشور نیز صحبت می‌کند. او گفت که اردوی پاکستان از همه سیاست‌های حکومت وی حمایت می‌کند.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان شام دیروز چهارشنبه ۲ اسد ۱۳۹۸ با اشاره به اظهارات اخیر صدراعظم پاکستان به رادیو آزادی گفت که ولت افغانستان بطور محتاطانه خوشبین است.

وی افزود: "نباید فراموش کرد که پروسه صلح در شرایط خیلی حساس قرار گرفته، حساس به این معنی که تلاش‌های منطقوی و جهانی در راستای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، ختم جنگ، کاهش و ختم خشونت‌ها در افغانستان افزایش یافته‌اند."

به گفته آقای میثم، دولت و مردم افغانستان بارها از کشورهای همسایه، منطقه و جهان خواسته است تا همکاری های‌شان را در امر مبارزه با تروریزم با مردم افغانستان افزایش دهند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا (راست) حین صحبت با عمران خان صدراعظم پاکستان در قصر سفید.July 22, 2019
دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا (راست) حین صحبت با عمران خان صدراعظم پاکستان در قصر سفید.July 22, 2019

رئیس جمهور امریکا در هفته جاری در یک کنفرانس مشترک خبری با عمران خان در قصر سفید گفت، در چند هفته گذشته در تلاش‌های جاری صلح افغانستان پیشرفت‌های چشم‌گیر صورت گرفته و پاکستان نیز در این پیشرفت‌ها کمک کرده‌‌است.

عمران خان صدراعظم پاکستان گفته، امیدوار است در روزهای آینده بتوانند طالبان را قانع بسازند که با حکومت افغانستان مستقیماً داخل مذاکره شده و به یک راه حل سیاسی برسند.

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان با اشاره به این اظهارات گفت: "مردم افغانستان و دولت ما انتظار دارند که شاهد گام‌های عملی و صادقانه پاکستان باشیم تا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود، در نتیجۀ مذاکرات بین‌الافغانی ما از راه سیاسی و مذاکرات به صلح و ثبات برسیم."

این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجه ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان که تا کنون هفت دور گفتگوها را با نمایندگان طالبان در قطر انجام داده، در کابل است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین ملاقات با زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در ارگ ریاست جمهوری. July 23 2019
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حین ملاقات با زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در ارگ ریاست جمهوری. July 23 2019

بر اساس یک اعلامیۀ ارگ ریاست جمهوری که بعد از دیدار آقای خلیل‌زاد با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نشر شد، زلمی خلیل‌زاد برای مدتی در کابل خواهد ماند. اما در این اعلامیه واضح نشده که آقای خلیل‌زاد به چه دلیل در کابل باقی خواهد ماند.

زلمی خلیل‌زاد دیروز چهارشنبه با عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز ملاقات کرد.

بعد از این ملاقات آقای عبدالله از طریق تویتر نوشته است: "در حالی‌که ما به حل مسالمت آمیز جنگ ادامه می‌دهیم، اما به دفاع از کشور، مردم و ارزش‌هایمان بر ضد گروه‌های بدخواه، نیز متعهدیم."

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، دور جدید مسافرتش را به منطقه ۲۳ جولای از کابل آغاز کرد و قرار است برای هشتمین دور گفتگوها با نمایندگان طالبان به شهر دوحه پایتخت قطر نیز برود.

XS
SM
MD
LG