لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۴۶

ترمپ: ظرف یک هفته می‌توانیم برنده جنگ افغانستان شویم، اما نمی‌خواهم میلیون‌ها نفر کشته شوند


دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا (راست) حین مصافحه با عمران خان صدراعظم پاکستان در قصر سفید. July 22, 2019

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا می‌گوید، پایان صلح آمیز جنگ افغانستان، می‌تواند از کشته شدن میلیون‌ها نفر جلوگیری کند.

آقای ترمپ دیروز دوشنبه ۲۲ جولای پس از ملاقات با عمران خان صدراعظم پاکستان در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران در بارۀ عواقب پیروزی جنگ از راه جنگ گفت: " اگر ما بخواهیم در افغانستان چنین بجنگیم که برنده شویم، گفته می‌توانم که در یک هفته موفق می‌شویم. من نمی‌خواهم که ده‌ها میلیون نفر کشته شوند. من برای افغانستان برنامه‌ها دارم. اگر بخواهم این جنگ را برنده شوم، افغانستان از نقشۀ جهان پاک خواهد شد و محو می‌گردد. آن هم در ده روز. من نمی‌خواهم این کار را کنم و نمی‌خواهم به این راه بروم."

رئیس جمهور دونالد ترمپ در مورد برنامه خود در بارۀ افغانستان کدام جزئیات بیشتر ارائه نکرد، اما گفت، مناسب می‌داند که با کشور های منطقه به شمول پاکستان مشترکاً کار کند.

به گفتۀ وی، پاکستان با ایجاد تفاهم با طالبان می‌تواند کمک کند، جنگ جاری طولانی امریکا در افغانستان را پایان دهد و عساکر امریکایی را از این جنگ بکشد.

رئیس جمهور دونالد ترمپ گفت، پاکستان می‌تواند، در این جنگ یک تغییر بزرگ بیاورد.

ایالات متحد از دیر زمانی پاکستان را متهم می‌کند که به تندروان را در خاک خود پناه داده است. تندروانی که در افغانستان و هند می‌جنگند.

روی این دلیل، امریکا کمک‌های مالی و نظامی خود به اسلام آباد را قطع کرد. پاکستان اکنون به مشکلات اقتصادی رو به رو است.

اسلام آباد، به هدف آغاز دوبارۀ سرمایه گذاری، تجارت و کمک‌های احتمالی واشنگتن می‌خواهد روابط خود با ایالات متحده را دوباره احیأ کند.

عمران خان صدراعظم پاکستان
عمران خان صدراعظم پاکستان

عمران خان صدراعظم پاکستان دیروز دوشنبه در جریان دیدار با دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا گفت، هیچ وقتی به این باور نبوده که جنگ افغانستان راه حل نظامی دارد.

عمران خان گفت، فکر می‌کند که امریکا و طالبان نسبت به هر زمانی دیگر به یک توافق صلح نزدیک شده‌اند.

این در حالیست که زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان با نمایندگان طالبان در دوحه پایتخت قطر هفت بار مذاکرات صلح را به پیش بردند.

هر دو جانب از برخی پیشرفت‌ها در این گفتگوها، سخن می‌گویند.

حکومت افغانستان و دیگر کشورهای منطقه هم به این باور هستند که پاکستان در آوردن صلح در افغانستان نقش مهمی را بازی کرده می‌تواند.

این اولین بارست که عمران خان بحیث صدراعظم پاکستان در رأس هیئت نظامی و استخباراتی کشورش در یک سفر رسمی به امریکا می‌رود.

مرتبط

XS
SM
MD
LG