لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۴۱

دونالد ترمپ مشاور امنیت ملی امریکا را برکنار کرد


جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا روز (سه‌شنبه ۱۰ سپتمبر) جان بولتون مشاور امنیت ملی قصر سفید را برکنار کرد.

رئیس جمهور ترمپ در حساب توییتر خود نوشته است که شب قبل به جان بولتون خبر داد که دیگر به خدمات وی در قصر سفید نیاز نیست.

رئیس جمهور ترمپ نوشته است که با بسیاری از پیشنهادات بولتون مخالفت جدی داشت و بسیاری افراد دیگر در اداره وی نیز با بولتون اختلاف داشتند.

رئیس جمهور ترمپ در توییت خود نوشته است که هفته آینده مشاور امنیت ملی نو را معرفی خواهد کرد.

جان بولتون که از پیشتازان سیاست خارجی امریکا بود سومین مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ بشمار می‌رفت و او در بعضی مسایل مانند کوریای شمالی رئیس جمهور ترمپ را به اتخاذ موقف سخت‌گیرانه تشویق می‌کرد.

خبرگزاری رویترز نوشته است در مسئله ایران هم آقای بولتون رئیس جمهور ترمپ را به موقف شدیدتر تشویق می‌کرد. همچنان در مسایل افغانستان و روسیه هم او خواهان موقف شدید امریکا بود.

بولتون ۷۰ ساله در ماه اپریل سال ۲۰۱۸ بحیث مشاور امنیت ملی رئیس جمهور ترمپ تعیین شد.

قبل از وی مک مستر این کرسی را در دست داشت.

به نوشته رویترز بولتون بعضی اوقات با مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا که از افراد وفادار رئیس جمهور ترمپ می‌باشد، مخالفت نشان می‌داد.

جان بولتون در حساب توییتر خود نوشته است او شب قبل استعفای خود را پیش کرده و رئیس جمهور ترمپ به او گفته است بگذار که روز بعد در این مورد صحبت کنند.

خبرگزاری رویترز از قول ستیفنی گریشام سخنگوی قصر سفید نوشته است که می‌گوید: "مسایل زیادی اند که بر اساس آنها رئیس جمهور ترمپ خواهان استعفای جان بولتون شده است. اما او جزئیات ارائه نکرده‌است.

جان بولتون بحیث مشاور امنیت ملی بسیار سفرهای خارجی داشت. او در مورد دست درازی روسیه در انتخابات امریکا هشدار داده بود و خواهان روابط محکم امریکا با اسراییل بود.

جان بولتون قبلاً به حیث سفیر امریکا در ملل متحد و مبصر در شبکه تلویزیونی فاکس نیوز کار کرده‌است.

به نوشته رویترز او مخالف امضای موافقتنامه صلح امریکا با طالبان بود و به این نظر بود که نباید بر رهبران طالبان اعتماد شود.

یک منبع ناشناس آگاه از دیدگاه‌های بولتون به خبرگزاری رویترز گفته است: "بولتون باور داشت که امریکا می‌تواند بدون موافقت طالبان تعداد سربازان خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ تن کاهش و مبارزه با تروریزم را در این کشور ادامه دهد."

خبرگزاری رویترز می‌نویسد، استفن بیگن نماینده رئیس جمهور ترمپ برای کوریای شمالی و جان سالیوان معاون وزارت خارجه امریکا در جمله افرادی هستند که برای پُر کردن جای بولتون بر آنها غور می‌شود.

XS
SM
MD
LG