لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
یکشنبه ۲۶ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۳۲

هفت مرکز رأی‌گیری در ۳ ولسوالی کابل با تهدید امنیتی روبه‌رو است


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد.

ناامنی چالش اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است. تهدید جدی امنیتی حتٰی شماری از مراکز رأی‌گیری را در پایتخت با خطر مسدود شدن مواجه کرده است.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات روز (سه‌شنبه ۲ میزان) به رادیو آزادی گفت که هفت مرکز رأی‌گیری در سه ولسوالی کابل با تهدید جدی امنیتی مواجه است.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات
حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات

او گفت:‌ "در کابل ۵۵۸ مرکز داریم که شامل ۴۷۷۷ محل می‌شود. در موسهی، قره‌باغ و خاک‌جبار مشکلات جدی موجود است. در موسهی سه مرکز، در قره باغ سه مرکز و در خاک‌جبار یک مرکز رأی‌گیری با تهدید جدی امنیتی روبه‌رو است. تعهد ارگان‌های امنیتی باید پاپرجا باشد و امنیت تأمین شود."

وحیدالله ترون، رئیس دفتر ولایتی کابل کمیسیون انتخابات، می‌گوید نهادهای امنیتی تا اکنون از تأمین امنیت هفت مرکز رأی‌دهی در کابل اطمینان نداده‌اند.

کمیسیون انتخابات لیست ۵۳۷۳ مرکز رأی دهی را برای تأمین امنیت با نهادهای امنیتی شریک کرده است، اما وزارت امور داخله می‌گوید که تنها ۴۹۴۲ مرکز را تأمین امنیت می‌کنند.

این وزارت همچنین می‌گوید که ۷۲ هزار سرباز امنیتی و دفاعی برای تأمین امنیت روز انتخابات در سراسر کشور توظیف خواهند بود.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که نزدیک به ۱۲ هزار محل زنانه مشخص شده است.

آٰشیف: عکس از انتخابات ولسی جرگه در بامیان
آٰشیف: عکس از انتخابات ولسی جرگه در بامیان

شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی می‌گویند که هرچند این معضل کمیسیون قابل درک است، اما انتقاد می‌کنند که استخدام کارمندان زن دیر صورت گرفت.

حبیب‌الرحمن ننگ، رئیس دارالانشای این کمیسیون روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که اکنون در ولایات مختلف ۱۱۱۱۹محل زنانه مشخص شده است.

در محلات انتخاباتی رئیس محل، امر بیومتریک، مامور ثبت، تنظیم‌کننده قطار، بازرس موجود است. این کارمندان زنانه در هر مرکز نیاز است."

آقای ننگ می‌گوید که اگر کارمندان زن حاضر به اجرای وظیفه در محلات نشوند، تشکیل اضافی آنان فرستاده می‌شود و اگر تشکیل اضافی هم حاضر نشد، به‌جای آنان مردان گماشته می‌شوند.

بر اساس معلومات کمیسیون، در سراسر کشور ۴۹۴۲ مرکز انتخاباتی باز خواهد شد و ۲۵۰۰۰ کارمند زن در این مراکز وظیفه اجرا خواهند کرد.

به گفته کمیسیون، کارمندان زن در یک روز ۱۰۰۰ افغانی معاش دریافت خواهند کرد و قرار دادهای ۶،۸ و ۱۲ روزه با آنان امضا خواهد شد.

کمیسیون می‌گوید در محلاتی که کارمندان زن مشکل داشته باشند و نیاز به محارم داشته باشند، به محارم آن‌ها نیز یک هزار افغانی امتیاز داده می‌شود.

مروه امینی، معاون سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان، می‌گوید که برای تأمین امنیت سه ولسوالی کابل نیز تدابیر امنیتی روی دست است.

مروه امینی، معاون سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان
مروه امینی، معاون سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان

او افزود: "برای تأمین امنیت این سه ولسوالی نیروهای امنیتی برنامۀ جدی دارند. وزارت داخله به مسئولان این ولسوالی‌ها هدایت داده که در روز انتخابات مشکل امنیتی پیش نیاید. به مردم اطمینان می‌دهیم که با اطمینان به پای صندوق‌های رأی بروند."

از سویی هم، وزارت دفاع افغانستان از تأمین امنیت روز انتخابات اطمینان می‌دهد و می‌گوید که نیروهای بین‌المللی ماموریت حمایت قاطع هم در ششم میزان در تأمین امنیت این روند همکاری خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری قرار است به تاریخ ۶ میزان برگزار شود و روزهای انگشت شمار به این روز باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG