لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۶

کمیسیون مستقل انتخابات شمار ابتدایی اشتراک‌کنندگان انتخابات را اعلام کرد


مولانا محمدعبدالله عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج کار یک هفته‌ای و شمار ابتدایی اشتراک‌کنندگان انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. این کمیسیون پس از چاشت دیروز گفت که به اساس آمار تازه، حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن در این انتخابات اشتراک کرده اند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه(ششم میزان هفتۀ گذشته) برگزار شد.

بر اساس زمانبندی ازپیش تعیین‌شدۀ این کمیسیون، نتایج ابتدایی انتخابات در ۲۷ ماه میزان یعنی دو هفته پس و نتایج نهایی در ۱۶ ماه عقرب اعلام خواهد شد.

به اساس اعلام تازۀ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، شمار اشتراک‌کنندگان انتخابات ریاست جمهوری این کشور به حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن می‌رسد.

مولانا محمدعبدالله، یک عضو این کمیسیون پس از چاشت دیروز در یک نشست خبری در برابر رسانه‌ها گفت: "این ارقام نهایی نیست و احتمال تغییر در آن وجود دارد."

او افزود: "مجموع آرا ای‌که تا حال به ما گزارش داده شده است ۲ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۸۹۰ رای است. قابل یادآوری می‌دانیم که این ارقام دقیق نیست، تحقیقات جریان دارد و از مجموع این آرا شاید یک تعداد آن کاهش پیدا کند، به این سبب که گزارش‌های ما می‌رساند که در بعضی محلات و مراکز رای بدون بایومیتریک هم استفاده شده است. آرای بدون بایومیتریک از آرای بایومیتریک جدا می‌شود و بدون شک زمانی‌که آن را جدا کنیم این سقف کاهش پیدا خواهد کرد."

آقای عبدالله این را هم گفت که در کُل ۴ هزار و ۶۸۴ مرکز رای‌دهی که شامل ۲۶ هزار و ۵۶۸ محل می‌شود، در روز انتخابات باز بودند و ۶۸۹ مرکز رای‌دهی بسته مانده اند.

به گفتۀ این عضو کمیسیون مستقل انتخابات، با بسته بودن ۱۲۶ مرکز رای‌دهی در ولایت بلخ، این ولایت بیشترین مرکز‌های بسته را در سطح کشور دارا بوده است.

وزارت داخلۀ افغانستان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفته بود که امنیت ۴۹۴۲ مرکز رای‌دهی را اتخاذ می‌کند.

وزارت داخله: انتخابات در فضای امن برگزار خواهد شد

در همین حال موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهد که میزان مشارک مردم در انتخابات ششم میزان را طوری اعلام کند که تعداد رای‌دهنده‌های هر مرکز رای‌دهی روشن شود.

یوسف رشید، رئیس اجرایی این موسسه دیشب به رادیو آزادی در این باره گفت: "تفکیک ولایات در این قسمت کافی نیست، برای شفافیت و اعتبار بیشتر از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهیم که به اساس مراکز آمار و ارقام را تفکیک کنند به‌خاطری که بیشتر حساسیت‌ها در مورد مراکز است که کدام مراکز باز بودند و کدام مراکز باز نبودند، چون نفوس رای‌دهندگان در هر مرکز از قبل معلوم است تا به آن مطابقت داده شود و قناعت سیاسیون حاصل شود."

یوسف رشید رئیس اجرایی فیفا
یوسف رشید رئیس اجرایی فیفا

اضافه از ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر قبلاً در افغانستان برای اشتراک در انتخابات ثبت نام کرده بودند.

دلیل میزان پائین مشارکت مردم در انتخابات ششم میزان عمدتاً تهدیدات امنیتی خوانده شده است.

رقیبان اصلی در این انتخابات 'رئیس‌ جمهور اشرف غنی' و 'رئیس اجرائیه عبدالله عبدالله' هستند.

تیم‌های انتخاباتی آقایان غنی و عبدالله هر دو گفته اند که بیشترین آرا را به‌دست آورده اند.

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله نامزدان ریاست جمهوری انتخابات افغانستان
محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله نامزدان ریاست جمهوری انتخابات افغانستان

اما کمیسیون مستقل انتخابات از نامزدان خواسته است که از پیش‌داوری در مورد نتایج انتخابات خودداری کنند و بگذارند که کمیسیون نتایج را اعلام کند.

کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان: نامزدان نباید پیش‌داوری کنند

به اساس تقویم انتخاباتی، نتایج ابتدایی انتخابات در ۲۷ ماه میزان، یعنی دو هفته بعد و نتایج نهایی در ۱۶ ماه عقرب اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG