لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۱۵

رئیس کمیسیون انتخابات: تأخیر در بازشماری آرا نگران کننده است


حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در هفته‌ای جاری چندین بار از آمادگی‌هایش برای بازشماری نزدیک به دو هزار محل رأی‌دهی در ۳۴ ولایت افغانستان خبر داد اما تا حال موفق نشده تا به بازشماری این محلات بپردازد.

حوا علم نورستانی رئیس این کمیسیون روز جمعه (۱۷ عقرب) در یک مصاحبه با رادیو آزادی گفت، یکی از تیم‌های انتخاباتی مانع بازشماری آرا می‌شود.

در حالی‌که او از تیم مشخصی انتخاباتی نام نمی‌برد اما می‌گوید، قناعت نکردن این تیم برای آغاز بازشماری، راه را برای تأخیر بیشتر برنامه‌های کمیسیون هموار می‌کند.

خانم نورستانی در جواب به سؤال خبرنگار رادیو آزادی که آیا این یک نوع فشار سیاسی بالای کمیسیون نیست، گفت: "این فشاری نیست که به اصطلاح من بگویم که من زیر این فشار هستم... کار ما که از امروز به فردا باقی می‌ماند این را فشار می‌دانید و یا هرچی که نام می‌مانید یک مشکل است برای ما."

نورستانی هم‌چنان از وضعیت کنونی به خصوص از تأخیر در بازشماری آرا ابراز نگرانی می کند:

"همین وضعیتی که فعلاً ما در آن قرار داریم خیلی وضعیت نگران کننده است، نگران کننده به خاطری این است که خودت یک ژورنالیست هستی بخواهی یک مصاحبه را امروز انجام بدهی و همین مصاحبه به امروز نشود، طبعاً خودت متأثر می‌شوی که به آمر خود چی بگویی، ما هم می‌گوییم که به ملت افغانستان چی بگوییم."

پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی به بازشماری ۱۸۴۴ محل رأی‌دهی دستور داده است.

کمیسیون مستقل انتخابات در جریان هفته‌ جاری چندین بار اعلام کرد که بازشماری این محل‌ها آغاز می‌شود.

دسته‌ای انتخاباتی عبدالله عبدالله می‌گوید، تا زمانی که ۱۰۲ هزار رأی بیرون از زمان رأی‌دهی، ۱۳۷ هزار رأی دستگاه‌های دوم بیومتریک و ۷۰ هزار رأی با عکس‌های تکراری از سوی کمیسیون انتخابات باطل نشوند، رفتن به بازشماری بی‌فایده خواهد بود.

فهیم فطرت از اعضای این دسته‌ای انتخاباتی می‌گوید: "تا زمانی که همین آرا که آرای باطل اند به اساس طرزالعمل و قوانین انتخاباتی سرنوشت‌شان روشن نشوند، برای رفتن به طرف شمارش مجدد موافق نیستیم."

در همین حال دسته‌ای انتخاباتی محمد اشرف غنی از تأخیر در بازشماری آرا ابراز نگرانی می‌کند.

داوود سلطان زوی از اعضای این دسته‌ای انتخاباتی می‌گوید، اگر کمیسیون مطابق تقویم جدید کار‌هایش را به پیش نبرد، بحران به میان خواهد آمد.

او افزود: "اگر کمیسیون انتخابات باز هم مطابق به تقویم خود به پیش نرود این یک زمینه سازی برای یک بحران است، کمیسیون انتخابات مسئولیت آنرا به عهده خواهد داشت و عواقب وخیمی خواهد داشت برای کمیسیون و مردم افغانستان."

بر اساس تقویم قبلی انتخابات ریاست جمهوری قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ششم میزان در ۲۷ ماه میزان اعلان شود اما کمیسیون نتوانست در تاریخ تعیین شده نتایج را اعلان کند.

کمیسیون انتخابات به دنبال نقض این تقویم اخیراً جدول زمانی دیگری را تهیه کرد که بر اساس آن باید نتایج ابتدایی در ۲۳ عقرب و نتایج نهایی در ۱۵ قوس اعلان شود.

با آنکه تا حال کمیسیون مستقل انتخابات موفق به بازشماری آرا نشده اما حوا علم نورستانی رئیس این کمیسیون می‌گوید، تا حال در باره تأخیر تقویم دومی، صحبت نشده است.

XS
SM
MD
LG