لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۷ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۵

وزارت دفاع افغانستان اظهارات اخیر یک مقام روسی در مورد داعش را رد کرد


یک سرباز افغان در یکی از مراکز تصرف شدۀ داعش در ولایت ننگرهار.

حکومت افغانستان بار ها گفته که داعش در این کشور رو به شکست است، اما به تازگی الکساندر بورتینکوف رئیس اداره امنیتی فدرال روسیه گفته است، داعش به هدف حمله به آسیای مرکزی در افغانستان پایگاه می‌سازد.

بورتینکوف این اظهارات را در چهل و هفتمین نشست ادارات امنیت ملی کشورهای مستقل مشترک المنافع "سی،آی،اس" مطرح کرده‌است.

نشست یاد شده در تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شده بود.

آژانس‌های خبری روسیه به نقل از بورتینکوف گزارش داده‌اند که آنان شاهد فعالیت‌های شاخه‌ای خراسان داعش در افغانستان اند.

اما وزارت دفاع افغانستان این اظهارات را رد کرده می‌گوید، داعش در این کشور شکست خورده و توانایی این را ندارد تا به ایجاد مرکز و یا پایگاه بپردازد.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت گفت: "نیروهای افغان توانستند که بزرگترین مخفی‌گاه و مواضع داعشیان را در این کشور از بین ببرند، افراد خیلی کلیدی و رهبری شان را از بین بردند، فعلاً داعش در افغانستان در حال نابودی است و شکست خورده، ما با تمام توان در برابر این گروه ایستادگی می‌کنیم، فعلاً این گروه ظرفیت و توانایی این را ندارد تا برای خود در افغانستان جای پای ایجاد کند و یا مرکز داشته باشد."

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

این اظهارات در حالی مطرح می‌شوند که دو روز پیش دولت تاجیکستان ادعا کرد که افراد مربوط به گروه داعش در افغانستان به یک پوسته‌ای آنان حمله کرده است.

مقام‌های افغان اما این ادعا را بی‌اساس خوانده‌اند.

در همین حال برخی کارشناسان نظامی می‌گویند، داعش هنوز هم در افغانستان یک تهدید بزرگ است و تا هنوز به گونه کامل شکست نخورده است.

باری عارض یکی از این کارشناسان گفت: "داعش در افغانستان حضور دارد، هنوز هم به گونه کامل از بین نرفته است و در برخی ساحات حضور شان محسوس است، اما به پیمانه‌ای که روسیه نگرانی می‌کند موجود نیست، داعش توانایی ساختن پایگاه را ندارد."

پیش از این در باره موجودیت داعش در ولایت‌های فاریاب، بدخشان، کنر و ننگرهار نگرانی‌های مطرح می‌شدند.

مقام‌ها تأیید کرده‌اند که برخی اعضای این گروه با خانواده‌های شان در مناطق یاد شده فعالیت داشته اند.

اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان
اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان

این در حالی است که پیش از این اسکات میلر فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، بر لزوم گوش به زنگ بودن در برابر این گروه تأکید کرده بود.

او در جریان مباحثه با خبرنگاران افغان در ۲۵ اکتوبر در بروکسل پایتخت بلجیم گفت: "داعش در افغانستان با داعش در سوریه در ارتباط بوده. این گروه تروریستی بسیار خطرناک است. این ایده خطرناک است."

میلر می‌گوید که نگران تلاش این گروه برای جذب جوانان در افغانستان هستند.

او افزود: "ما همیشه علیه داعش عمل می‌کنیم، هر جا که ببینیم‌شان."

پیش از این سخنان میلر، ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو در جریان نشست دو روزۀ وزیران دفاع این پیمان در بروکسل گفت، سعی می‌کنند، مطمئن شوند كه "خلافت فیزیکی داعش که در عراق و سوریه شکست خورده، در افغانستان احیا نشود."

XS
SM
MD
LG