لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۰

عفو بین‌الملل: مرتکبین کشتار مردم ایران باید محاکمه شوند


سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید گمان می‌رود بیش از دوصد تن در جریان سرکوب تظاهرات اخیر در ایران کشته شده باشند، تظاهراتی که در اعتراض به بلند رفتن قیمت نفت در آن کشور به راه افتاده بود.

این سازمان که مرکز آن در بریتانیا است دیروز دوشنبه (۲ نومبر) گفت: "بر اساس معلومات معتبر رسیده به این سازمان، شمار افراد کشته شده در تظاهرات که به تاریخ (۱۵نومبر) آغاز شد گمان می‌رود به حداقل ۲۰۸ تن رسیده باشد."

تظاهرات وسیع در چندین شهر ایران در (۱۵نومبر) بعد از آن آغاز شد که حکومت ایران اعلان کرد قیمت نفت را سه چند بلند می‌برد. ولی این تظاهرات بزودی توسط نیروهای امنیتی ایران سرکوب شد و خدمات اینترنتی نیز برای یک هفته متوقف گردید.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید شمار زیاد از افراد در شهر شهریار کشته شدند.

سازمان عفو بین‌الملل هفته گذشته شمار قربانیان جریان سرکوب تظاهرات را ۱۶۱ تن خوانده بود.

فیلیپ لوتر مدیر بخش تحقیقات امور شرق میانه سازمان عفو بین‌الملل، رقم کشته شده‌ها در تظاهرات ایران را ثبوتی برای "کشتار وحشتناک" مردم توسط نیروهای امنیتی ایران خوانده و از جامعه بین‌المللی خواسته است مرتکبین را به میز عدالت بکشاند.

سرکوب خشونت‌بار تظاهرات اخیر در ایران عکس‌العمل‌های جدی بین‌المللی را برافروخت. شماری از ایرانی‌های مقیم در خارج نیز در بعضی شهر‌ها اعتراضاتی را به راه انداخته و خواهان توجه به مردم ایران شدند.

حسن حبیبی یک ایرانی مقیم در فرانسه دیروز دوشنبه در جریان راهپیمایی که در اعتراض به سرکوب خشونت آمیز تظاهرات ایران، در پاریس به راه افتاده بود گفت: "ما از جامعه جهانی و حکومت فرانسه می‌خواهیم کسانی را که حیات‌شان با خطر مواجه است کمک کنند. ایرانی هایی‌که به جاده‌ها برآمده و مظاهره می‌کنند به سبب اعتراض‌شان علیه رژیم ایران مورد ظلم قرار می‌گیرند."

سازمان عفو بین‌الملل گفته است ویدیوهای زیاد که سقم و صحت آن‌ها از سوی محققان این سازمان تأیید شده نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی تظاهر کننده‌های غیر مسلح را "هدف گلوله‌" قرار داده اند.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است براساس معلومات به دست آمده، خانواده‌های قربانیان مورد تهدید قرار گرفته که با رسانه‌ها صحبت نکنند.

حتی گفته شده شماری از خانواده‌ها برای به دست آوردن اجساد عزیزان‌شان وادار به پرداخت پول شده اند.

مقام های ایرانی تا حال در مورد این اظهارات سازمان عفو بین‌الملل تبصره نکرده اند.

XS
SM
MD
LG