لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۳

کمیسیون انتخابات: روند تفتیش و بازشماری آرا در ۷ ولایت فردا آغاز می‌شود


آرشیف، روند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ولایت هرات. November 11, 2019

دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، روند بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت باقی مانده فردا آغاز خواهد شد.

حبیب رحمان ننگ رئیس دارالانشای این کمیسیون روز شنبه (۲۳ قوس) به رادیو آزادی گفت، دسته‌های انتخاباتی باید بدون مداخله به آنان اجازۀ بازشماری را دهند.

او گفت: "مداخلاتی که از ششم میزان تا حال از سوی دسته‌های انتخاباتی صورت گرفته بالای کار‌های فنی ما تاثیر کرده است، یک مثال آن این است که ما نتوانستیم مطابق تقسیم اوقات کار‌های خود را به پیش ببریم، از تکت‌های انتخاباتی می‌خواهم که در پروسه تفتیش و بازشماری آرا در هفت ولایت مداخله نکنند و تنها این روند را نظارت کنند."

حبیب رحمان ننگ رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان.
حبیب رحمان ننگ رئیس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان.


ننگ می‌گوید، بازشماری و تفتیش آرا در ولایت‌های سرپل، پنجشیر و جوزجان به دلیل کم بودن صندوق‌های مشکوک، یک روز را در بر خواهد گرفت.

اما به گفته او، این روند در ولایت‌های بغلان، فاریاب، تخار و بدخشان به دلیل بیشتر بودن صندوق‌های مشکوک، به زمان بیشتر نیاز دارد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز از کمیسیون مستقل انتخابات انتظار دارد تا این روند را زودتر به پایان برساند.

محمد قاسم الیاسی منشی این کمیسیون گفت: "تقاضای ما از کمیسیون انتخابات این است که هرچه زودتر بازشماری را در هفت ولایت آغاز کرده و نتایج آن را با مردم شریک کنند، وقتی نتایج ابتدایی اعلان شود، روند رسیدگی به شکایت‌ها از سوی ما آغاز خواهد شد."

این در حالی است که شب گذشته عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری از هوا دارانش در شمال افغانستان خواست تا اجازه دهند که روند بازشماری آرا آغاز شود.

عبدالله گفت، این به معنای آن نیست که آن‌ها "تیم ثبات و همگرایی" ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان رأی‌دهی را می‌پذیرند.

رئیس دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی همچنان در باره ۱۳۷ هزار رای دیگر گفت، این آرا باید تفتیش ویژه شود.

عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در یک گردهمایی در ولایت بغلان. December 14 2019
عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در یک گردهمایی در ولایت بغلان. December 14 2019

او در حالی به بازشماری آرا در هفت ولایت اجازه می‌دهد که روز گذشته زهره بیان شینواری رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت، تنها آرای دارای معلومات بیومتریک که در ساعات مشخص روز انتخابات از سوی رأی دهندگان استفاده شده اند، معتبر خواهد بود.

عبدالله عبدالله پس از بیرون شدن از تحریم روند بازشماری آرا، امروز سفر خود را به هفت ولایت که در آن‌ها پیش از این باز شماری آرا متوقف بودند، آغاز کرد.

فریدون خوزون سخنگوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی به رادیو آزادی گفت، عبدالله در این سفر با هواداران خود دیدار خواهد کرد.

او افزود: "انتظار ما این است که کمیسیون مستقل انتخابات حساسیت مردم را درک کند و این را بداند که آرای تقلبی مورد قبول مردم نیست، کمیسیون باید پیش از اعلان نتایج ابتدایی آرای نامعتبر را از آرای معتبر جدا کند."

دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی اعلان کرده است که فردا ناظران این تیم روند بازشماری آرا را در هفت ولایت باقیمانده نظارت خواهند کرد.

ذبیح سادات از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به رادیو آزادی گفته است، روند باز شماری آرا در جریان هفته جاری به پایان می‌رسد و نتایج ابتدایی نیز تا پایان همین هفته اعلان خواهد شد.

XS
SM
MD
LG