لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۰۸

'طالبان در مورد کاهش خشونت هفت‌روزه با هیئت امریکایی صحبت می‌کنند'


آرشیف

یک منبع گروه طالبان در قطر می‌گوید، ملا هبت‌الله اخندزاده رهبر این گروه به نماینده‌های دفتر طالبان در قطر گفته که در مورد کاهش خشونت هفت‌روزه با هیئت امریکایی صحبت کنند.

این منبع که به دلیل این‌که صلاحیت صحبت با‌ رسانه‌ها را نداشت، نخواست نامش گرفته شود امروز (پانزدهم جنوری) به رادیو آزادی گفت: "رهبری گروه طالبان انتظار دارد که در این هفت روز توافق‌نامه میان امریکا و این گروه به امضاء برسد."

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان رهبری مذاکرات با طالبان را در قطر به عهده دارد.

از سوی دیگر ملا عبدالغنی برادر مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر مذاکرات از سوی طالبان را رهبری می‌کند.

آرشیف
آرشیف

در عین حال یک منبع دیگر طالبان در کویته به رادیو آزادی گفت که این اقدام به مثابه آغاز اعتماد‌ سازی میان دو طرف خواهد بود.

این منبع که نیز به‌خاطر نداشتن صلاحیت برای صحبت کردن با رسانه‌ها، نخواست نامش گرفته شود تأکید کرد که رهبری طالبان روی آتش‌بس نه، بلکه روی کاهش خشونت برای هفت روز در شهرهای بزرگ افغانستان توافق کرده‌اند.

او افزود که نماینده‌های طالبان در قطر امروز بیشتر روی این موضوع بحث خواهند کرد و این طرح با ایالات متحده امریکا شریک خواهد شد.

پیش از این سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت که توافق‌نامه صلح میان این گروه و امریکا نهایی شده و منتظر امضاء است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر
سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر

پیش از این زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان چهار مورد کلیدی را برای رسیدن به یک توافق با طالبان مطرح کرده بود.

این موارد شامل چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، کاهش خشونت‌‌ها، استفاده نشدن از خاک افغانستان بر ضد کشور دیگر و آغاز گفت‌وگوهای بین‌‌الافغانی می‌‌شود.

اما ارگ ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه افغانستان در این مورد نظریات متفاوتی را در این اواخر ابراز کردند.

با آنکه ریاست اجرائیه شام دوشنبه به رادیو آزادی گفت که نخست کاهش خشونت در افغانستان در نظر گرفته شود تا در نتیجه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی امکان‌پذیر شود، اما ارگ ریاست جمهوری یک‌روز پیش از آن گفته بود که کاهش خشونت جنبه عملی ندارد.

به‌گفته ارگ ریاست جمهوری برقراری صلح به معنی پایان دادن به جنگ در افغانستان است و طرح بنیادی هم برای گفت‌وگوهای صلح، برقراری آتش‌بس است.

مذاکرات میان هیئت امریکایی و طالبان در سپتمبر سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد.

این مذاکرات در سپتمبر ۲۰۱۹ میلادی زمانی با چالش روبه‌رو شد که دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا پس از کشته شدن ۱۲ تن به شمول یک عسکر امریکایی در حمله طالبان در کابل، مذاکرات با این گروه را منتفی اعلام کرد.

اما این گفت‌وگو‌ها در اوایل ماه دسمبر ۲۰۱۹ میلادی از سرگرفته شد.

XS
SM
MD
LG