لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۴۷

ارگ تقرر اعضای جدید کابینه را برای ۵ روز متوقف کرد


آرشیف، ارگ ریاست جمهوری افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به هدف حل جنجال‌های جاری سیاسی تقرر اعضای جدید کابینه اش را به خواست چند رهبر سیاسی افغان متوقف ساخته است.

ارگ ریاست جمهوری دیروز یکشنبه اعلان کرد که به خواست رهبران سیاسی، رئیس جمهوری افغانستان هدایت داده است که گمارش اعضای جدید کابینه برای ۵ روز معطل می‌شود تا برای گفت‌وگوهای سیاسی فرصت فراهم گردد.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی رئیس جمهور این موضوع را تأیید کرده در پیامی به رادیو آزادی گفت: "رئیس جمهور هدایت داد که گماشتن اعضای جدید کابینه برای ۵ روز متوقف شود تا راه برای گفت‌وگوهای سیاسی فراهم گردد.

رئیس جمهور غنی در چند روز گذشته محمد حنیف اتمر را به حیث سرپرست و نامزد وزیر خارجه، عبدالهادی ارغندیوال را به حیث نامزد وزیر مالیه و طاهر زهیر را به حیث نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ گماشته است.

به همین شکل ضیا سراج به حیث رئیس اداره امنیت ملی، ایوب سالگی به حیث معاون مالی اداره ارگان‌های محلی، داود سلطانزوی به حیث شاروال کابل و عبدالوحید قتالی به حیث والی هرات گماشته شده اند.


رئیس جمهور تصمیم در مورد توقف ۵ روزه در گماشتن اعضای کابینه اش را بعد از آن اتخاذ کرد که شماری از رهبران سیاسی افغان تقاضای چنین کار را از وی کردند.

حامد کرزی، عبدرب رسول سیاف، کریم خلیلی و یونس قانونی تلاش دارند میان رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی‌اش راه حلی را دریابند.

عبدالله عبدالله در صفحه فیسبوکش نوشته است که از اعلامیه‌ای اخیر رهبران و بزرگان کشور برای بیرون رفت از بحران سیاسی استقبال نموده و با تمدید مهلت مدت مذاکره، برای حل بحران سیاسی کنونی آماده اند.

از سوی دیگر الیس ویلز معین وزارت خارجۀ امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی دیروز یکشنبه در صفحه تویترش نوشته بود که جنجال‌های جاری سیاسی در افغانستان برای تمویل کنندگان قابل قبول نیست. وی در پایان روز در یک تویت دیگر نوشت، که ازحمایت وسیع ناتو، سازمان همکاری‌های اسلامی، جرمنی، هند، پاکستان و ازبکستان از یک هیئت همه شمول برای گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی حمایت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG