لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۲۱

شیوع ویروس کرونا مانع شرکت افغان‌ها در مراسم حج شد


خانه کعبه

محدودیت ناشی از شیوع ویروس کرونا؛ داوطلبان افغان مراسم حج امسال در این مراسم شرکت نخواهند کرد.

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان می‌گوید، متقاضیانی که قرار بود امسال به مراسم حج بروند، سال آینده در این مراسم شرکت خواهند کرد.

شیوع ویروس کرونا مانع برگزاری بزرگ‌ترین مراسم مذهبی مسلمانان شده است. عربستان سعودی اعلام کرده که امسال مراسم حج صرف با حضور مسلمانی ملل مختلف مستقر در این کشور برگزار می‌شود.

این تصمیم مانند آب سردی بود بر روی آتش عشق متقاضیان افغان زیارت حج. قرار بود سی هزار نفر از افغانستان در این مراسم شرکت کنند.

قرار بود محمدالله از کندهار و سید داوود از پکتیا به زیارت حج بروند.

آن‌ها می‌گویند: "چهار سال برای آن انتظار کشیدم. حالا بسیار متاسف هستم. چه کنم؟ قسمت ما چنین بود. خواست ما این است، کسانی را که در سال جاری برنده قرعه رفتن به حج شده‌اند، به آن‌ها در سال آینده اولویت داده شود."

مراسم حج باید برگزار می‌شد. حاجیانی که امسال می‌رفتند باید تست می‌شدند. آنانی که صحتمند بودند برای‌شان اجازه رفتن داده می‌شد، اما حالا که اجازه نمی‌دهند، باید در سال آینده برای ما اولویت داده شود."

مراسم حج قبل از شیوع ویروس کرونا
مراسم حج قبل از شیوع ویروس کرونا

در عین حال وزارت ارشاد، حج و اوقاف می‌گوید که تا اکنون عربستان سعودی به گونه رسمی در مورد محدود شدن مراسم حج به حکومت افغانستان چیزی نگفته است.

اما فضل محمد حسینی، سخنگوی و رئیس روابط عامه این وزارت به رادیو آزادی گفت، در مراسم حج سال آینده فهرست سال جاری عملی می‌شود.

آقای حسینی افزود: "وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان برنامه و سیستمی که برای حاجیان افغان دارد، مطابق همان برنامه حاجیانی که در سال جاری برنده قرعه رفتن به حج شدند، ا‌نشالله در سال آینده همان افراد به مراسم حج می‌روند. نام‌ها و لیست در سال جاری آماده شده است."

این در حالیست که وزارت حج عمره عربستان سعودی روز گذشته گفت که مسلمانان کشورهای مختلف که از قبل در عربستان سعودی زندگی می‌کردند، با رعایت توصیه‌های صحی در مراسم حج اشتراک می‌کنند.

مراسم حج در اواخر ماه جولای سال جاری میلادی برگزار می‌شود.

همه ساله حدود دو نیم میلیون مسلمان از ۱۸۰ کشور جهان در مراسم حج شرکت می‌کردند که حدود ۳۰ هزار تن آنان افغان بودند.

در عربستان سعودی ۱۶۱ هزار تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۱‌،۳۰۰ تن در اثر این ویروس جان باخته‌اند.

XS
SM
MD
LG