لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۹ حوت ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۶

ولسی جرگه: حکومت پیش از تعطیلات تابستانی مجلس، نامزد وزیران را معرفی کند


ولسی جرگه افغانستان

هیئت اداری ولسی جرگه افغانستان از حکومت خواسته که اعضای کابینه جدید را برای گرفتن رأی اعتماد پیش از تعطیلات تابستانی به پارلمان معرفی کند.

اعضای مجلس از اول ماه اسد به تعطیلات ۴۵ روزه تابستانی می‌روند.

محمد میرزا کتوازی، معاون اول این جرگه به رادیو آزادی گفت که رئیس جمهوری با وجود تعهد و داشتن فرصت کافی هنوز نتوانسته وزیران پیشنهادی را معرفی کند.

در همین حال، شماری از اعضای مجلس دیروز دوشنبه (۲۹ جون) پای درخواستی امضا کردند که مجلس به نامزد وزیران دو تابعیته رأی ندهد.

ولسی جرگه از حکومت انتقاد کرده که با گذشت سه ماه از مراسم تحلیف، هنوز نتوانسته کابینه جدید را معرفی کند.

محمدمیرزا کتوازی، معاون اول این جرگه روز سه‌شنبه (۳۰ جون) به رادیو آزادی گفت، حکومت باید پیش از آغاز تعطیلات تابستانی ولسی جرگه اعضای کابینه جدید را معرفی کند.

آقای کتوازی افزود: "در معرفی کابینه باید لیاقت، توانایی و شایسته‌سالاری در نظر گرفته شود. تمام اقوام باید در کابینه جا داشته باشند. یعنی در کابینه باید از هر قوم وزیر باشد."

آقای کتوازی گفت، نمایندگان مجلس تا ۲۰ روز به تعطیلات تابستانی می‌روند. او به همین دلیل تأکید کرد که کابینه باید پیش از تعطیلات تابستانی معرفی شود.

مراسم تحلیف همزمان آقایان غنی و عبدالله
مراسم تحلیف همزمان آقایان غنی و عبدالله

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در ۱۹ ماه دلو سال گذشته خورشیدی مراسم سوگند یاد کرد و در اولین سخنرانی خود تعهد کرد که کابینه جدید را به‌زودی برای گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی می‌کند.

در عین حال، رقیب وی عبدالله عبدالله نیز مراسم تحلیف جداگانه برگزار کرد که در نتیجه اختلافات عمیقی بین آن‌ها به میان آمد. سرانجام، ماه گذشته هر دو به توافق سیاسی دست یافتند که براساس آن اعضای کابینه به صورت مشترک معرفی می‌شوند.

هیئت اداری ولسی جرگه می‌گوید، رئیس جمهوری وزیران پیشنهادی خود را معرفی کرده‌، اما عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی هنوز وزیران پیشنهادی خود را معرفی نکرده است.

منابع نزدیک به آقای عبدالله تا حال در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

از سویی هم، روز گذشته شماری اعضای ولسی جرگه با جمع‌آوری امضا از حکومت خواستند وزیران دو تابعیته را معرفی نکند.

اما این موضوع تا چه حدی در پارلمان جدی است؟

شینکی کروخیل، عضو ولسی جرگه در پاسخ به این سوال گفت: "قبلاً هم چنین مسایلی مطرح شده بود، اما زمانی که وکلا مسئله دو تابعیته را مطرح می‌کنند، باید به گپ‌شان ایستاده باشند. به باور من، مانند گذشته این مسائل معامله می‌شود."

خانم کروخیل همچنین گفت که در حکومت وحدت ملی هم برخی نامزد وزیران دو تابعیته بودند، اما باز هم رأی اعتماد گرفتند.

رادیو آزادی تلاش کرد در مورد معرفی کابینه و مسئله نامزد وزیران دو تابعیته نظر منابع دفتر ریاست جمهوری را داشته باشد، اما آن‌ها تماس‌های رادیو آزادی را بی‌پاسخ گذاشتند.

XS
SM
MD
LG