لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۱۸

حکومت افغانستان روند رهایی زندانیان طالبان را متوقف کرد


زندانیان رها شده‌ی طالبان توسط حکومت افغانستان

حکومت افغانستان از توقف روند رهایی زندانیان طالبان خبر می‌دهد.

حکومت افغانستان می‌گوید، تا اکنون نزدیک به ۶،۰۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرده، اما این گروه به تعهداتش عمل نکرده‌است.

ظاهراً رها نکردن اسیران حکومت که در بند طالبان به سر می‌برند، از دلایل اصلی این اقدام بوده‌است.

آن‌سو برخی ملاحظات از جانب استرالیا و فرانسه با حکومت افغانستان در مورد رهایی ۶ تن از زندانیان طالبان در میان گذاشته شده، گفته می‌شود این ۶ تن در کشتن شهروندان فرانسه و استرالیا دخیل بوده‌اند.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه (۲۷ اسد) در گفت‌وگو با خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت، حکومت هزاران زندانی طالبان را رها کرد و برای مدت طولانی در میدان‌های نبرد به حالت دفاعی قرار گرفت.

عبدالله عبدالله در مراسم افتتاح مذاکرات صلح میان افغانان دعوت شده‌است

مخالفت فرانسه و استرالیا مانع جدید فرا راه آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان

آقای صدیقی می‌گوید: "ما شجاعت بزرگ از خود نشان دادیم. بزرگ‌ترین اقدام را برای صلح به اجرا گذاشتیم و نزدیک به شش هزار زندانی طالبان را رها کردیم، اما اگر آن‌سو ببینید، طالبان به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند."

بر اساس تصمیم لویه جرگۀ مشورتی و فرمان رئیس جمهور اشرف غنی باید ۴۰۰ زندانی طالبان از بند حکومت افغانستان رها می‌شدند. تا اکنون ۸۰ تن از این زندانیان آزاد شده‌اند، اما در مورد شمار دیگر ملاحظاتی وجود دارد.

لویه جرگه مشورتی صلح در پیوند به رهایی زندانیان بحث برانگیز طالبان در کابل
لویه جرگه مشورتی صلح در پیوند به رهایی زندانیان بحث برانگیز طالبان در کابل

سخنگوی رئیس جمهور افغانستان، دستۀ از این زندانیان را خطرناک عنوان کرده‌است.

به‌گفتۀ او، این زندانیان نه‌تنها برای افغانستان، بلکه برای جهان هم تهدید بار استند.

در این‌جا پرسشی مطرح می‌شود که با توقف روند رهایی زندانیان طالبان، تلاش‌های صلح به کدام سو خواهد رفت؟

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح دیشب (۲۷ اسد) به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر مسئلۀ زندانیان حکومت و همچنان ملاحظۀ فرانسه و استرالیا در مورد شماری از زندانیان طالبان، باعث توقف گفت‌وگوها شده‌است.

بانو انوری افزود: "رهایی اسیران نیروهای امنیتی از سوی طالبان، از موضوعاتی است که باید از جانب گروه طالبان صورت گیرد، اما در عین زمان تلاش‌های برای شروع مذاکرات و تعیین تاریخ مذاکرات جریان دارد تا هرچه زودتر مذاکرات مستقیم میان دو طرف آغاز شود."

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان
ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان

پیش از این عزیزالله فضلی مشاور وزارت دولت در امور صلح به رادیو آزادی گفته بود، مذاکرات بین افغانان در ۱۸ اگست در قطر آغاز می‌شود و برای سه روز ادامه می‌یابد، اما امروز که ۱۸ اگست است، هیچ خبری از این گفت‌وگوها نیست.

طالبان گفته اند، در صورتی‌که تمامی زندانیان این گروه از بند حکومت افغانستان رها شوند، آن‌ها در جریان یک هفته برای مذاکرات بین افغانان آماده خواهند شد.

تا حالا چندین مرتبه، گفت‌وگوها به برگزاری نزدیک شده، اما در برابر آن موانعی قرار گرفته است.

گروه طالبان در پیامش به مناسبت عید قربان گفت که روند رهایی ۱،۰۰۰ تن از اسیران حکومتی را تکمیل کرده، اما حکومت با آن‌که در مورد اسیران باقی‌مانده نزد طالبان، آمار دقیق نمی‌دهد، باز هم پافشاری می‌کند که باید این اسیران رها شوند تا موانع فرا راه مذاکرات بین افغانان برداشته شود.

XS
SM
MD
LG