لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۱

شورای عالی مصالحۀ ملی: روند رهایی زندانیان باید تکمیل شود


زندانیان رها شده‌ای طالبان توسط حکومت افغانستان

شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان می‌گوید، برای آغاز فوری مذاکرات بین افغانان، روند رهایی زندانیان باید تکمیل شود.

این درخواست در حالی مطرح می‌شود که قرار است امروز (سه‌شنبه، ۴ سنبله) یک هیئت دفتر سیاسی طالبان با وزیر خارجۀ پاکستان در اسلام‌آباد دیدار کند.

مذاکرات بین افغانان تا هنوز در بی‌سرنوشتی است، اما جوانب دخیل می‌گویند، حکومت افغانستان و طالبان، به هدف نزدیک شده‌اند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان هم می‌گوید که موانع موجود فرا راه مذاکرات میان افغان‌ها، از بین رفته است.

قریشی که امروز (سه‌شنبه، ۴ سنبله) میزبان هیئت سیاسی طالبان در اسلام‌آباد است، دوشنبه به خبرنگاران گفت، به همکاری در پروسۀ صلح افغانستان آماده است.

شاه محمود قریشي
شاه محمود قریشي

آقای قریشی می‌گوید: "هدف ما صلح و رفاه است. در این راستا باید از راه همکاری‌های متقابل و مشوره پیش برویم. ما پیش خواهیم رفت و از طالبان دعوت کرده‌ایم. شرط‌های وجود داشت که بزرگ‌ترین آن در مورد رهایی زندانیان برای آغاز مذاکرات بین افغانان بود. این مسئله با برخی چالش‌ها روبه‌رو شد، اما حالا برای هموار کردن چالش‌ها، پیشرفت‌های قابل توجه صورت گرفته است."

سفر هیئت طالبان به پاکستان دو روز پس از وضع تحریم‌ها

ارگ از تحریم برخی سران طالبان توسط پاکستان استقبال کرد

'پاکستان بر ملابرادر و سراج الدین حقانی تعزیرات وضع کرد'

قریشی اما نگفت که با طالبان روی کدام مسایل گفت‌وگو می‌کند. او تعهد هم سپرد که در پایان روز، جزئیات گفت‌وگوهایش با هیئت طالبان را، با رسانه‌ها شریک خواهد کرد.

طالبان گفته اند، ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و هیئت همراهش، با مقام‌های پاکستانی در مورد پیشرفت‌ها در پروسۀ صلح و سهولت‌های کاری برای مهاجران و تاجران افغان در آن کشور گفت‌وگو می‌کند.

تا اکنون حکومت افغانستان در مورد این سفر هیئت طالبان به پاکستان چیزی نگفته، اما هنگامی که ماه میزان پارسال یک هیئت طالبان به اسلام‌آباد رفته بود، نتیجه‌اش از جانب حکومت افغانستان مؤثر دانسته نشد.

سفر قبلی طالبان به اسلام‌آباد
سفر قبلی طالبان به اسلام‌آباد

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری در آن هنگام گفت که حکومت پاکستان باید به جای میزبانی از طالبان، پناهگاه‌های شورشیان را در آن کشور نابود کند.

یک انتقاد همین است که شماری از اعضای گروه طالبان که در ترکیب هیئت به اسلام‌آباد رفته اند، در فهرست سیاه سازمان ملل‌متحد قرار دارند. اما طالبان به رادیو آزادی گفتند که تحریم‌های مسافرتی بر اعضای آن‌ها در قطر برداشته شده‌است.

با آن‌که سرنوشت مذاکرات صلح خیلی روشن به نظر نمی‌رسد، باز هم عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ افغانستان گفته که برای آغاز فوری این گفت‌وگوها، باید روند رهایی زندانیان تکمیل شود.

آقای عبدالله دیروز (۳ سنبله) در تویترش نوشت، تعهد مردم افغانستان به صلح، در لویۀ جرگه اخیر آشکار شد بناء به‌گفتۀ او باید به رنج مردم نقطۀ پایان گذاشته شود.

در این میان شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، هیچ پیشرفتی در مورد رهایی ۳۲۰ زندانی باقی‌ماندۀ طالبان صورت نگرفته، اما به‌گفته این اداره، تلاش‌ها ادامه دارد تا راه حلی به دست آید.

XS
SM
MD
LG