لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۳۱

روند احضار و بازداشت معترضان در بلاروس سریع‌تر شده است


بازداشت معترضان از سوی پولیس در بلاروس

بلاروس از دهم اگست به اینسو شاهد اعتراض هایی گسترده است. در دو هفتۀ گذشته صدها تن از مخالفان رژیم و آنهایی که به پیروزی الکساندر لوکاشنکو در انتخابات اعتراض دارند، بازداشت شده اند.

اکنون گزارش‌ها می‌رسانند که روند بازداشت و احضار تظاهر کننده‌ها سریع‌تر شده.

همزمان با برپایی تظاهرات در جریان روزهای شنبه و یکشنبه، لوکاشنکو گفت که از قدرت کنار نمی‌رود.

او که برای پنج بار رئیس جمهور بلاروس بوده، بر تکمیل کردن دورۀ ششم ریاست جمهوری‌اش تأکید کرده.

اعتراض روز یکشنبه بسیار گسترده بود و در آن بیش از ۱۰۰ هزار تن اشتراک کردند.

اما سپس لوکاشنکو به اردوی بلاروس دستور داد تا امنیت را برقرار کند. به گفتۀ وزارت دفاع این کشور، اکنون شماری از واحد‌های اردو با تدابیر جدی به حالت آماده باش درآمده اند.

سویتلانا الکیسویچ
سویتلانا الکیسویچ

در تازه‌ترین تحول، سویتلانا الکیسویچ نویسنده و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات به صف مخالفان رژیم بلاروس پیوسته و گفته که در انتخابات کشورش تقلب گسترده شده. الکیسویچِ ۷۲ ساله، تاکید می‌کند که پس از انتخابات نهم اگست، حکومت در برابر مردم اعلام جنگ کرده.

در این میان دو فرد نزدیک به سویتلانا تیخانوفسکایا رهبر مخالفان و رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات، روز دوشنبه (۲۴ اگست) از سوی نیروهای امنیتی بلاروس در شهر مینسک بازداشت شدند.

شورای هماهنگی که تیخانوفسکایا آن را رهبری می‌کند، گفته است هر دو فرد نزدیک به رقیب لوکاشنکو متهم شده اند که کارگران کارخانۀ تراکتور سازی را به راه اندازی اعتراض‌های بدون مجوز تشویق می‌کردند.

در یک تحول دیگر، لیلیا ولاسووا سارنوال و یک عضو شورای هماهنگی تحت رهبری تیخانوفسکایا برای بازجویی در کمیته تحقیق احضار شد.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس
الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس

روسیه نتایج انتخابات بلاروس را که در آن الکساندر لوکاشنکو برنده اعلام شد، به رسمیت شناخته و برای لوکاشنکو مبارکباد گفته است.

اما ایالات متحده امریکا و اتحادیۀ اروپا با مخالفین پیوسته و گفته اند که انتخابات به صورت آزاد و عادلانه برگزار نشده است.

معترضان هم می‌گویند که سویتلانا تیخانوفسکایا، از ۶۰ تا ۷۰ درصد آرای مردم را کسب کرده بناءً به استدلال آنها، لوکاشنکو و ریاست جمهوری‌اش نزد‌شان هیچ‌گونه مشروعیتی ندارد.

مرتبط

XS
SM
MD
LG