لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۵

یک میلیاردر استرالیایی برای تولید انرژی برق در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند


امضای پنج تفاهمنامه میان حکومت افغانستان و شرکت استرالیایی فورتسکیو

یک شرکت استرالیایی برای تولید هزاران میگاوات انرژی برق در افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند.

حکومت افغانستان قراردادی را با شرکت استرالیایی استخراج و تولید فولاد امضأ کرده است.

این شرکت فورتسکیو نام دارد.

بر اساس این قرارداد در کنار سایر پروژه‌های اقتصادی، پروژه تولید۲۰ هزار میگاوات انرژی برق هم شامل است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیروز پنج‌شنبه (۲۰ سنبله) در هنگام سخنرانی‌اش در مراسم فراغت محصلان در پوهنتون نظامی مارشال فهیم گفت، با اندریو فارستس میلیاردر استرالیایی رئیس شرکت فورتسکیو قرارداد چند پروژهٔ اقتصادی مهم را امضا کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان

آقای غنی می‌گوید: "دولت تان میزبان یک میلیاردر استرالیایی بود. چند توافقنامهٔ امضا شد که ان‌شاالله و تعال سرنوشت کشور پر افتخار ما را به طور اساسی تغییر خواهد داد. یک موافقتنامه به خاطر این که ۲۰ هزار میگاوات برق از آب‌های افغانستان تولید شود، امضا شد تا از این ۲۰ هزار میگاوات برق برای استخراج معادن افغانستان استفاده شود."

رئیس جمهور غنی این پروژه را نمونهٔ از همکاری میان دولت و سکتور خصوصی دانسته که در دنیا نظیر آن دیده نشده است.

هم‌زمان وحیدالله توحیدی سخنگوی شرکت برشنا شام دیروز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت، اگر شرکت فورتسکیو، تولید انرژی برق را آغاز کند، آن‌ها آماده اند که برق را مطابق وضعیت اقتصادی مردم به طور مناسب به فروش برساند.

آقای توحیدی می‌گوید: "شرکت‌های ملی و بین‌المللی که خواهان سرمایه‌گذاری در سکتور انرژی برق اند، شرکت برشنا حاضر است که با در نظرداشت اقتصاد مردم انرژی برق را بفروشد و آن را از طریق شبکه‌های خود انتقال دهد."

امضای تفاهمنامه میان حکومت افغانستان و شرکت استرالیایی فورتسکیو
امضای تفاهمنامه میان حکومت افغانستان و شرکت استرالیایی فورتسکیو

شرکت استخراج و فولاد فورتسکیو یک شرکت مشهور استرالیایی است. این شرکت در تولید فولاد و استخراج معادن در سطح جهان چهارمین شرکت بزرگ به شمار می‌رود.

بر اساس معلومات ادارهٔ سروی جیولوژی امریکا، افغانستان به ارزش حداقل ۳ تریلیون دالر معادن دارد. این در حالیست که شرکت فورتسکیو در استخراج معادن طلا، لیتیم و مس از جمله شرکت‌های پیشتاز جهان به حساب می‌رود.

XS
SM
MD
LG