لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۵۳

آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان در قطر؛ کی‌ها در این گفت‌وگوها شرکت می‌کنند؟


آرشیف، اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر
حکومت افغانستان، دفتر سیاسی طالبان در دوحهٔ قطر و شورای عالی مصالحهٔ ملی تائید کردند که مذاکرات بین افغان‌ها میان همهٔ طرف‌های دخیل جنگ افغانستان فردا (شنبه ۱۲ م ماه سپتمبر) در دوحهٔ قطر آغاز می‌شود.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا شام دیروز پنج‌شنبه (۱۰ سپتمبر) در قصر سفید به خبرنگاران گفت، او به مایک پامپئو وزیر خارجه وظیفه داده که راهی قطر شود و در گفت‌وگوی بین افغان‌ها شرکت کند.

وزارت خارجهٔ قطر شام دیروز پنج‌شنبه در خبرنامهٔ اعلام کرد که دوحه به تاریخ ۱۲ م ماه سپتمبر میزبان گفت‌وگوهای صلح میان افغان‌ها خواهد بود.

خبرنامه آغاز گفت‌وگوها را برای تامین صلح دایمی یک گام مهم و جدی خوانده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، هئیت مذاکره کنندهٔ دولت امروز (جمعه ۲۱ سنبله) راهی شهر دوحه خواهد شد.

بر اساس خبرنامهٔ ارگ، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحهٔ ملی، محمد حنیف اتمر سر پرست وزارت خارجه، عبدالسلام رحیمی نماینده خاص رئیس جمهور اشرف غنی برای صلح و سید سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح در مراسم افتتاح گفت‌وگوی بین افغان‌ها اشتراک خواهند کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان در یک بیان ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگو آغازی باشد، برای صلح و ثبات و همچنان پایان جنگ در افغانستان.

منابع: هیئت مذاکره‌کنندۀ حکومت افغانستان فردا به قطر خواهد رفت

سرور دانش: برای آغاز مذاکرات صلح باید طالبان مسئولیت‌شان را درک کنند

انتظار خادم رئیس بخش حفاظت غیرنظامیان در شورای امنیت ملی افغانستان شام دیروز پنج‌شنبه در صحبتی با رادیو آزادی ابراز اطمینان کرد که گفت‌وگوی بین افغان‌ها به موفقیت بیانجامد.

آقای خادم گفت: "رهبری طالبان در ارتباط به رهایی زندانیان‌شان هیچ کدام سوال نداشته. ما قدم به قدم پیش می‌رویم و امیدواریم که افغانستان صاحب صلح می‌شود."

انتظار خادم، رئیس بخش حفاظت از غیرنظامیان در شورای امنیت ملی افغانستان
انتظار خادم، رئیس بخش حفاظت از غیرنظامیان در شورای امنیت ملی افغانستان

طالبان هم گفته اند که برای آغاز مذاکرات به روز شنبه آماده‌اند. محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحهٔ قطر گفت که بر اساس توافقنامه امضا شده میان امارت اسلامی افغانستان و ایالات متحده امریکا، امارت اسلامی آمادگی مشارکت خویش در جلسه افتتاحیه مذاکرات بین‌الافغانی را اعلان می‌دارد.

او افزود، طالبان تصميم پيش بردن روند مذاکرات بين‌الافغاني را به شکل بهتر و در چارچوب ارزش‌های اسلامی و منافع عليا کشور، به ميان آوردن صلح سرتاسري و یک نظام اسلامی واقعی دارد.

پس از توافق امضا شده میان امریکا و طالبان انتظار می‌رفت که مذاکرات بین افغان‌ها تا دهم ماه مارچ برگزار شود. اما جنجال‌ها بر سر تبادلهٔ زندانیان و دیگر موانع باعث شد که این گفت‌وگوها تا حال به تأخیر افتد.

حکومت افغانستان شش زندانی طالبان را که به کشتن نظامیان استرالیایی و فرانسوی متهم بودند، به قطر فرستاد. این شش زندانی آخرین مانع بود که حل شد.

حاجی عزیزالله دین محمد معاون شورای عالی مصالحهٔ ملی به رادیو آزادی گفت، این شش زندانی شام دیروز در پروازی به قطر انتقال یافتند.

عزیزالله دین محمد، معاون شورای عالی مصالحه ملی افغاسنتان
عزیزالله دین محمد، معاون شورای عالی مصالحه ملی افغاسنتان

وی افزود: "شش زندانی در پروازی انتقال یافتند و دیگر زندانیان که طالبان گفته بودند رها شوند، خلیل‌زاد از رهایی‌شان اطمینان داد."

افغان‌ها بعد از امضای توافق میان امریکا و طالبان برای آغاز گفت‌وگوی تاریخی بین افغان‌ها انتظار تلخ را کشیدند. تلخ به خاطر این که در این جریان در جنگ‌های خونین و حمله‌های مرگ‌بار تعداد زیادی غیرنظامیان و سربازان کشته و زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG