لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۴۸

واکنش صالح به دیدبان حقوق بشر: 'آزادی‌های قانونی را خاموش نمی‌کنیم'


امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهور افغانستان

دیدبان جهانی حقوق بشر معاون اول ریاست جمهوری افغانستان را متهم به تهدید برای "خاموش‌سازی" کسانی کرده‌است که از تلفات کودکان در تخار گزارش داد‌ه‌اند، اما آقای صالح گفته که او چنین کاری را نمی‌کند.

دیدبان جهانی حقوق بشر به نوشته‌ی اخیر امرالله صالح در باره‌ی یک حمله‌ی هوایی در تخار، واکنش نشان داده‌است.

این نهاد با نشر یک اعلامیه گفته است که آقای صالح تلاش دارد کسانی را که در مورد "تلفات کودکان" در این حمله‌ی هوایی اطلاع رسانی کرده‌اند، "ساکت" کند.

به گفته پاتریشا گاسمن معاون این نهاد در امور آسیا "دولت افغانستان باید کسانی را که به دستور صالح بازداشت کرده است، فورا آزاد کند." خانم گاسمن خواستار تحقیق دقیق و بی‌طرفانه در باره حمله‌ی هوایی تخار شده است.

پاتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر
پاتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر

اما امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری در واکنش به گفته‌های خانم گاسمن تازه در حساب تویتر خود نوشته است: "ما آزادی‌های قانونی را خاموش نمی‌کنیم."

به نوشته‌ی صالح "علیه آزادی برای کشتن، آزادی برای اختطاف، آزادی برای آزار و اذیت، آزادی برای تجاوز، آزادی برای دزدی، آزادی برای کشتار دسته جمعی، آزادی برای غصب زمین عامه، آزادی برای اخاذی و آزادی برای زندانی کردن مدافعان آزادی می‌ایستیم."

در همین حال رضوان مراد رئیس مطبوعات معاونیت اول ریاست جمهوری روز جمعه «۰۲ عقرب ۱۳۹۹» به رادیو آزادی می‌گوید که امرالله صالح بر اساس معلومات مقام‌های محلی گفته است که در حمله هوایی به کودکان آسیب نرسیده است، اما او گفت که در این باره تحقیق خواهد شد.

آقای مراد می‌گوید، کسانی‌که به هدف بدنام ساختن نیروهای امنیتی و مغشوش کردن اذعان عامه تبلیغ می‌کنند، باید ثابت کنند. به‌گفته‌ای او، در صورت که چنین "شایعات" را ثابت کرده نتوانند باید "پاسخ دهند".

آقای مراد افزود: "هر کس که می‌گوید نیروهای امنیتی و دفاعی غیر نظامیان را می‌کشند و کار خلاف قانون می‌کنند، شایعه و آوازه پخش می‌کنند باید ثابت کنند اگر ثابت کرده نمی‌توانند باید جواب دهند، تبلیغات منفی و آوازه‌های بی‌اساس همکاری با دشمن است و در این شرایط حساس باید جلو چنین همکاری گرفته شود."

رضوان مراد، رئیس مطبوعات معاونیت اول ریاست جمهوری
رضوان مراد، رئیس مطبوعات معاونیت اول ریاست جمهوری

روز چهارشنبه نیروهای هوایی افغانستان یک حمله را در منطقۀ هزاره قرلق در تالقان تخار انجام دادند. به دنبال این حمله برخی مسوولان محلی از جمله سخنگوی والی تخار و رئیس صحت عامۀ این ولایت به رسانه‌ها گفتند که در این رویداد به غیر نظامیان به ویژه کودکان تلفات وارد شده است.

اما امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهور در حساب تویترش وارد شدن تلفات به کودکان را رد کرد و گفت که در این حمله کسانی "نابود" شده‌اند که یک روز پیشتر به نیروهای امنیتی حمله کرده بودند.

صالح در این تویت، هشدار داده که با کسانی‌که به‌گفته او "این شایعه" را به "سرخط" تبدیل کرده‌اند، "برخورد قانونی" خواهد شد. آقای صالح همچنان نوشته است که یکی از این افراد بازداشت شده‌است.

اما آقای صالح و دیگر مقام‌های دولتی تا کنون هویت این فرد بازداشت شده را افشا نکرده‌اند.

از سوی هم کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در واکنش به نوشته‌ی معاون نخست رئیس جمهور می‌گوید که بجای استفاده از "لحن تهدیدآمیز" تحقیق شود.

ذبیح فرهنگ مسئول رسانه‌های این کمیسیون به رادیو آزادی گفت: "آزادی بیان دست‌آورد بزرگیست برای نظام سیاسی و حقوقی افغانستان. انتظار داریم که عملکردها، رفتار و گفتار در چوکات قانون اساسی باشد، انتظار ما این است که به جای استفاده از لحن تهدید، تحقیق صورت گیرد."

ذبیح‌الله فرهنگ، مسئول بخش رسانه‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
ذبیح‌الله فرهنگ، مسئول بخش رسانه‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

پس از نشر گزارش‌ها در مورد تلفات ملکی در این حمله، وزارت دفاع افغانستان دیروز گفت که هیئتی برای بررسی ادعاها مبنی بر وارد شدن تلفات به غیر نظامیان، توظیف شده است.

معاون دیدبان حقوق بشر در امور آسیا گفته است که دولت افغانستان در بخش توظیف هیئت‌های حقیقت‌یاب در موارد مشابه، "سابقۀ ضعیف" دارد.

خانم گاسمن گفته است، "دولت افغانستان مؤظف است موارد نقض قوانين جنگي توسط نيروهای خود را بررسي كند.

او همچنان افزوده است "حقوق آزادی بیان کسانی‌که در موارد نقض شده گزارش می‌شوند باید رعایت شود".

XS
SM
MD
LG