لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۱ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۴۹

هشدار رئیس جمهور آذربایجان بر خروج قوای ارمنی از نگورنو قره‌باغ


الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان

در حالی‌که جنگ جاری در نگورنو قره‌باغ وارد ششمین هفته‌اش شده‌است، رئیس جمهور آذربایجان دیروز (یکشنبه، ۲ نوامبر) هشدارهای تازه و جدی داده و روی خروج قوای ارمنی از نگورنو قره‌باغ تأکید کرد.

این هشدارها دیروز در حالی داده شد که الهام علی‌اف و دیگر مقام‌های ارشد آذری با یک هیئتی از کشور متحد نزدیک ترکیه دیدار کردند.

از آغاز جنگ جاری روی منطقه مورد نزاع نگورنو قره‌باغ در ۲۷ ماه سپتمبر تا به حال، جانب ارمنی از کشته شدن ۱،۲۰۰ نظامی و افراد ملکی در این منطقه و اطراف آن گزارش داده‌است، منطقه که اکثر باشندگان آن ارمنی اند، ولی رسماً بخشی از خاک آذربایجان است.

آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را متهم به این رویداد ها می‌کنند.

درگیری میان ارمنستان و آذربایجان در نگورنو قره‌باغ
درگیری میان ارمنستان و آذربایجان در نگورنو قره‌باغ

جانب آذربایجان از تلفات نظامی گزارش نداده، ولی گفته است ۹۱ فرد ملکی در این جنگ‌ها کشته شده و ۴۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

گروه‌های بین‌المللی از استفاده مظنون بمب‌های خوشه‌ای هشدار داده‌اند که می‌تواند آسیب زیاد به مردم ملکی برساند.

در این حال پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان دیروز در مراسم دعاخوانی هفته‌وارش از آنچه در نگورنو قره‌باغ می‌گذرد، ابراز تاثر و تأسف کرده گفت: "در این روز جشن فراموش نکنیم که در منطقه کوهستانی نگورنو قره‌باغ درگیری‌ها جریان دارد و باعث افزایش غم‌انگیز قربانیان، تخریب خانه‌ها، زیربناها و محلات عبادت شده و به مردم ملکی آسیب می‌رسد. خیلی غم‌انگیز است."

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان
پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان

این اظهارات در حالی صورت گرفت که رهبری ارمنی نژاد در نگورنو قره‌باغ دیروز، نیروهای آذری را متهم به حملات راکتی نیمه شب بر شهر ماتونی و دیگر محلات کرد.

وزارت دفاع آذربایجان گفت، نیروهای ارمنی مواضع‌اش را در امتداد سرحد به رسمیت شناخته شده بین‌المللی هدف قرار داده و هم بر مناطق غیر نظامی در تارتار و آغاجابیدی حمله کرده‌اند.

ادعای دوجانب از سوی منابع مستقل تأیید نشده و نمی‌توان صحت آن را دانست.

رئیس جمهور الهام علی‌اف دیروز، روی خواست باکو مبنی بر خروج قوای ارمنی از نگورنو قره‌باغ تأکید کرده و هشدار داد که اگر مذاکرات به هدف نرسد، قوای آذری حاضر است تا پایان بجنگد.

XS
SM
MD
LG