لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۸

امرالله صالح: در حمله به پوهنتون کابل از تاکتیک شبکۀ حقانی استفاده شده‌است


حمله مهاجمان بر پوهنتون کابل

امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، مهاجمانی‌که دیروز دوشنبه (۱۲ عقرب) بر پوهنتون کابل حمله کردند، از تاکتیک شبکۀ حقانی استفاده کرده‌اند.

به نوشتۀ امرالله صالح، عملکرد مهاجمان شباهت "صد درصد" با یک شاخۀ تازه گروه طالبان به نام "فاتح زواک" داشت.

به دنبال کشته شدن ۲۲ محصل دختر و پسر و زخمی شدن حدود ۴۰ تن دیگر در حملۀ چهار مهاجم بر پوهنتون کابل، حکومت افغانستان امروز سه‌شنبه (۱۳ عقرب) را ماتم ملی اعلام کرده‌است.

در این روز بیرق افغانستان در داخل کشور و تمام نمایندگی‌های سیاسی‌اش در جهان، نیمه بر افراشته است.

هرچند مسئولیت حملۀ دوشنبه را گروه دولت اسلامی "داعش" بر عهده گرفته و طالبان دست داشتن خود در این حمله را رد کرده‌اند، امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهور صبح امروز در حساب فیسبوکش نوشت: "برای این‌که ثابت سازیم این جنایت توسط طالب صورت گرفته است ده‌ها ثبوت سخت و نرم در اختیار داریم."

صالح همچنین نوشته است: "اما به‌خاطر منصوب‌سازی جنایت دیروز به داعش فقط همان یک اعلامیه است که به هیچ صورت نمی‌تواند دست و وجدان طالب را از این گناه تاریک و شنیع پاک سازد."

معاون نخست رئیس جمهور در این نوشته به نقل از ریاست امنیت ملی و منسوبان دیگر حاضر در محل رویداد گفته است که جنگ‌افزار باقی مانده از" تروریستان" با آنچه که در عکس‌های اعلامیه‌ی داعش است "جعلی " و تطابق ندارد.

از سویی هم خبرنگار رادیو آزادی که شب گذشته پس از پایان حمله به محل رویداد رفته بود، می‌گوید که بیرق طالبان در اتاقی‌که مهاجمان در آن سنگر گرفته بودند، برجا مانده است، همچنان در دیوار این اتاق نوشته‌های "زنده باد طالبان" دیده می‌شود.

اما گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای امروز سه‌شنبه (۳ نومبر) گفت، عناصر مختلف استخباراتی در داخل و خارج افغانستان با ربط دادن این رویداد به گروه طالبان می‌خواهند در این مرحله حساس روند صلح، امنیت شهروندان را با چالش روبرو کنند.

بیرق طالبان در محل حمله مهاجمانی‌که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته است.
بیرق طالبان در محل حمله مهاجمانی‌که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته است.

رئیس هیئت مذاکره کننده‌ی حکومت افغانستان با طالبان نیز به این حمله واکنش نشان داده‌است.

معصوم ستانکزی در حساب تویتر خود نوشته است: "اگر طالبان به ختم و کشتار بی‌رحمانه مردم متعهد می‌باشند، باید به آتش‌بس فوری تن دهند و دست دشمنان را از گلون مردم افغانستان کوتاه نمایند. هیچکس نمی‌تواند که خود را از چنین قتل و وحشت تبرئه کند. این یک آزمون در برابر خدا و مردم افغانستان است."

زلمی خلیل‌زاد فرستاده‌ی امریکا برای صلح افغانستان نیز این حمله را "وحشیانه" خوانده و گفته است که این یک فرصت برای طالبان و دولت نیست تا در برابر همدیگر امتیازگیری کنند. او گفت که در این‌جا دشمن مشترک وجود دارد.

خلیل‌زاد از طالبان و حکومت خواسته است تا برای صلح متحد شوند و برای آتش‌بس یک راه حل پیدا کنند.

شب گذشته حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور از محل رویداد دیدن کرد و سخنان تندی به آدرس طالبان زد.

آقای محب گفت: "طالبانی‌که امروز می‌جنگند هنوز خبر ندارند که رهبران فاسد شان مصروف چی هستند، رهبران‌شان که در کویته، کراچی و دوحه نشسته اند مصروف چی هستند، آن‌ها می‌خواهند مردم مظلوم را بکشند و همچنین کسانی را که سرباز هستند."

آقای محب از عملکرد نیروهای ویژه برای مهار حمله دوشنبه ستایش کرد و گفت: "نیروهای ما توانستند هر چهار مهاجم را به جهنم بفرستند."

نیمه شب گذشته شماری از فعالان مدنی و محصلان در مقابل پوهنتون کابل به رسم یادبود از جان باختگان حمله، شمع روشن کردند. آنان همچنان شعارهای ضد طالبان فریاد زدند.

ضیاالحق اوریا یکی از این فعالان مدنی گفت: "طالب؛ اگر تو این کار را کردی خدا تباهت کند، طالب؛ اگر این کار را تو کردی ملت افغانستان در دنیا و آخرت دست و گریبانت را می‌گیرد."

فرید سیلانی از باشندگان کابل که در محل رویداد حضور یافته بود، از حکومت می‌خواهد که اگر طالبان صلح نمی‌کنند، باید گفت‌وگوهای صلح متوقف شود.

بقایای حمله به پوهنتون کابل
بقایای حمله به پوهنتون کابل

آقای سیلانی می‌گوید: "از حکومت می‌خواهیم یا همراه طالبان آتش‌بس و صلح کند، این‌گونه نمی‌شود که آن‌ها در قطر باشند و این‌جا مردم کشته شوند."

حمله بر پوهنتون کابل دومین حملۀ خونینی است که در ماه عقرب بر مرکزهای آموزشی صورت می‌گیرد. پیش از این نیز یک مهاجم انتحاری دانش آموزان کورس کوثر دانش را در دشت برچی کابل آماج قرار داده بود که مسئولیت آن را نیز داعش بر عهده گرفته بود.

XS
SM
MD
LG