لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۱۹

پدر ترمپ کوچک افغان برای دونالد ترمپ آروزی پیروزی کرد


دونالد ترمپ، رئیس جمهوری امریکا

هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری امریکا پدر دونالد ترمپ افغان آرزو دارد که آقای ترمپ پیروز این انتخابات شود.

اسدالله پویا پدر دونالد ترمپ ۴ ساله‌ی افغانستان است؛ شخصی که علاقه‌مندی‌اش به آقای ترمپ باعث شد اسم پسرش‌ را هم نام او بگذارد.

ترمپ کوچک آگاه‌ است که هم‌نام رئیس جمهور امریکا است: "من دونالد ترمپ استم. دوست اسدالله پویا استم. ترمپ رئیس جمهور امریکا است."

اسدالله پویا پدر دونالد ترمپ کوچک؛ باشندۀ ولایت دایکندی است و ۳ فرزند دارد.

به گفته‌ی او رفتار؛ کردار و خوانش کتاب‌های آقای ترمپ به او انگیزه داد تا اسم پسرش را دونالد ترمپ بگذارد.

اما این نام‌گذاری برای او خالی از خطر نبوده و به دلیل این که نام پسرش را دونالد ترمپ گذاشته است با واکنش‌های زیادی روبرو شده‌ و حتا امامان مسجد نامه‌ی تکفیر به او داده‌اند.

آقای پویا به دلیل تهدید‌های امنیتی نمی‌خواهد نشانی خانه و محل بودوباشش را کسی بداند.

وی می‌گوید: "زمانی که ما نام گذاشتیم تهدیداتی که بود اول از خانواده بود؛ بعد از کسانی که در جامعه هستند همین مردم محل بودند، پس از مردم محل همان ملا یا مولوی وقتی خبر می‌شوند برای ما یک تکفیر نامه دادند که این کفر مطلق است و نام پسرش ترمپ است به این اساس دگر در منطقه ما بودباش کرده نمی‌تواند."

با تمام این واکنش‌ها هنوز هم می‌گوید، اگر فرزندی دگری داشته باشد اسم او را نیز از خانواده‌ی آقای ترمپ خواهد گذاشت.

پس از گزینش دونالد ترمپ به عنوان رئیس جمهور امریکا شماری در افغانستان رفتار و چگونگی برخورد او را الگوی‌شان قرار دادند.

۲ سال پیش چند تن از بزرگان قومی ولایت لوگر مدال طلا به آقای ترمپ فرستادند.

فرهاد اکبری معاون شورای زون جنوب افغانستان و یک‌تن از بزرگان قومی در این باره چنین می‌گوید: "در ۱۸ سال صدای ما ملت را کسی نشنید؛ و اولین رئیس جمهوری که صدا کرد که پاکستان دشمن افغانستان و دشمن امریکایی‌هاست؛ ۲،۵۰۰ سرباز که از امریکایی‌ها کشته شد خون آن به دوش پاکستانیان است پس ما هم بخاطر که حرف اونا را تایید کرده باشیم ما ملت جمع شدیم و مدال طلایی جور کردیم."

آقای فرهاد می‌گوید، آنان آن مدال را به سفارت امریکا در کابل سپردند و آقای ترمپ آن را در نشست سالانۀ مجلس سنا به دست آورد و بابت اهدای آن از مردم افغانستان قدردانی کرد – آنچه که تاکنون از سوی مقام‌های امریکایی تایید نشده است.

این مدال از بهر جهت‌گیری‌های آقای ترمپ در مورد پاکستان بود؛ اما دادن این مدال به آقای ترمپ آن‌قدر هم ساده نبود؛ چندی پس از اهدای آن مدال؛ گل‌نبی احمدزی یک‌تن از طراحان آن در انفجار ماین کنار جاده کشته شد – رویدادی که طالبان مسئولیت آن را پذیرفتند.

اکنون که رئیس جمهور ترمپ بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری رقابت می‌کند، آنچه اسدالله پویا پدر دونالد ترمپ کوچک و شماری از شهروندان افغانستان می‌خواهند این که هر آن کسی که پیروز انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری امریکا باشد، باید در برابر آیندۀ افغانستان راهبرد روشن و با ثبات داشته باشد.

گزارش: مهناز نوری

XS
SM
MD
LG