لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۵ قوس ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۷

دیدبان حقوق بشر: الیاس داعی از سوی گروه طالبان تهدید به مرگ شده بود


موتر الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند که صبح روز پنجشنبه ۲۲ عقرب هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفت.

سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر می‌گوید پیش از این طالبان مسلح محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو ازادی در ولایت هلمند را تهدید به مرگ کرده بودند.

این سازمان روز گذشته (جمعه ۲۳ عقرب) در اعلامیه‌ای گفته‌ که کشته شدن آقای داعی به رسانه های افغانستان این پیام را می‌رساند که پخش گزارش در باره‌ی طالبان جان خبرنگاران را با خطر روبرو می‌کند.

در این اعلامیه آمده‌ که در این اواخر طالبان از آقای داعی خواسته بود که باید در باره‌ی حمله‌ها و عملیات این گروه در ولایت هلمند گزارش تهیه نکند.

بر بنیاد این اعلامیه، طالبان چند هفته‌‌ پیش منزل آقای داعی را بازرسی کرده و از مردم محل خواسته بودند تا در مورد فعالیت‌های آقای داعی به این گروه معلومات دهند.

در این اعلامیه به نقل از پتریشا گاسمن معاون بخش آسیای دیدبان جهانی حقوق بشر کشتن آقای داعی عمل وحشیانه خوانده شده و آمده که این رویداد نگرانی‌های زیادی را در پیوند به آزادی بیان در افغانستان برانگیخته‌است.

پتریشا گاسمن معاون بخش آسیای دیدبان جهانی حقوق بشر
پتریشا گاسمن معاون بخش آسیای دیدبان جهانی حقوق بشر

بانو گاسمن گفته: "این‌گونه معلوم می‌شود که طالبان در باره‌ی مذاکرات صلح جسور شده‌اند و بدون ترس از پاسخ دادن؛ این‌گونه اقدام‌های مرگ‌بار را انجام می‌دهند. "

در اعلامیه نشر شده از سوی این سازمان از کشور‌های حمایت کننده‌ روند صلح افغانستان خواسته شده تا حمله بر خبرنگاران را محکوم کنند و باید بر طالبان فشار آورده شود تا این گروه دست از حمله بر رسانه‌ها بردارند و در توافق صلح، آزادی بیان حفظ شود.

این سازمان از طالبان نیز خواسته تا حمله بر رسانه‌ها را پایان دهند.

طالبان به تازگی‌ در مورد این اعلامیه چیزی نگفته‌اند و اما در مورد کشته شدن آقای داعی روز گذشته به رادیو آزادی گفتند که این رویداد را بررسی خواهند کرد.

در همین حال در اعلامیه‌ا‌ی که از سوی پرس کلب یا باشگاه مطبوعاتی منتشر شده از حکومت افغانستان و حمایت کنندگان جهانی رسانه‌ها خواسته شده تا به حمایت از خانواده‌ی آقای داعی ادامه دهند.

در این اعلامیه آمده‌است که الیاس داعی قربانی آزادی بیان شده‌‌است و حکومت افغانستان باید طرف‌های دخیل در این پرونده را دریابد و معلومات آن را با رسانه‌ها شریک کند.

بربنیاد اعلامیه پرس کلب کابل، حکومت افغانستان در یافتن عاملان قتل خبرنگاران و تامین عدالت ناکام بوده‌است و تنها چنین رویدادها را محکوم کرده‌است.

اما پیش از این حکومت افغانستان گفته است که در تامین امنیت جان خبرنگاران می‌کوشد و پرونده‌های زیاد خشونت در برابر خبرنگاران را بررسی کرده است.

محمدالیاس داعی بیش از یک دهه در ولایت ناامن هلمند منحیث خبرنگار رادیو آزادی کار کرده‌ بود؛ او روز پنجشنبه (۲۲ عقرب) در نتیجه انفجار ماین مقناطیسی جاسازی شده در موترش جان باخت.

در یک هفته‌ی جاری این دومین خبرنگار است که کشته می‌شود.

روز شنبه یما سیاوش گوینده پیشین تلویزیون طلوع نیوز در حمله‌ی مشابه کشته شد.

مهناز نوری

XS
SM
MD
LG