لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۴

حکومت افغانستان: گروه طالبان روابطش را با القاعده قطع نکرده است


آرشیف، شماری از افراد مسلح گروه طالبان در ولایت لغمان

براساس توافق‌نامه‌ دوحه میان امریکا و گروه طالبان، این گروه باید روابط‌ خود با همه گروه‌های تروریستی از جمله شبکه القاعده را قطع کند، اما حکومت افغانستان تعهد طالبان در این مورد را زیر سوال برده است.

وزارت دفاع افغانستان در دو اعلامیه‌ جداگانه به روزهای جمعه و یک‌شنبه گذشته نوشته که اعضای گروه القاعده را در ولسوالی ناوه‌ هلمند هدف قرار داده است که به گروه‌های طالبان ماین‌سازی و روش استفاده از تک‌تیرانداز را آموزش می‌دادند.

وزارت دفاع شمار کشته‌شدگان عضو القاعده را ۱۵ تن اعلام کرده و گفته است که در این میان یک سرکرده مشهور طالبان به نام مسعود احمد که مسئولیت حفاظت از تروریست‌های خارجی را برعهده داشته نیز کشته شده است.

پس از این رویدادها اکنون شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که طالبان روابط‌ خود با شبکه القاعده را قطع نکرده است.

رحمت‌الله اندر، سخنگوی این شورا روز دوشنبه (هشتم جدی) به رادیو آزادی گفت که القاعده و طالبان هنوز با هم بر ضد دولت افغانستان جنگ می‌کنند: "طالبان و القاعده با هم رابطه‌ ایدیولوژیک دارند و به آسانی از یک‌دیگر جدا شده نمی‌توانند. با آنکه طالبان به امریکا تعهد سپرده‌اند که روابط‌شان با القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی را قطع می‌کنند، اما رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که القاعده و طالبان روابط خود را قطع نکرده‌اند و یکجا بر ضد حکومت می‌جنگند."

رحمت‌الله اندر
رحمت‌الله اندر

اما گروه طالبان این ادعای حکومت را رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفت که هیچ عضو القاعده در افغانستان حضور ندارد و زمینه حضور اعضای این شبکه هم در این کشور وجود ندارد.

پیش از این هم حکومت گروه طالبان را به عدم پابندی به تعهداتش به صلح و ثبات در افغانستان متهم کرده بود.

امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری افعانستان یازده روز پیش در سفری به کندهار گفته بود که گروه طالبان روابطش با گروه‌های تروریستی خارجی را قطع نکرده است: "در بدخشان سر ۲۰ سرباز ما بریده شده، از سوی کی؟ ویدیوهایش موجود است. قاتلان‌شان یک نفرشان هم افغان نیستند؛ خارجی‌ها هستند. یعنی تعهدی که طالبان کرده بودند که ما صلح می‌خواهیم، اما وقت بدهید تا ۱۹ یا ۲۰ گروه تروریست بین‌المللی را از افغانستان بیرون می‌کنیم، یکی‌اش را هم عملی نکرده است."

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان
امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان

این در حالی است که در ۲۵ اکتوبر امنیت ملی افعانستان از کشته شدن ابو محسن المصری، فرد شماره دوم القاعده در ولایت غزنی خبر داده بود.

پیش از این، در ۲۲ عقرب، گروه هماهنگی و نظارت سازمان ملل متحد گفته بود که القاعده هنوز تهدیدی برای روند صلح افغانستان است و روابط نزدیک با طالبان دارد.

سازمان ملل در ماه جوزا در گزارشی شورای امنیت این سازمان نوشت كه هنوز هم رهبران اصلی القاعده و صدها جنگجوی این گروه در افغانستان فعال هستند.

XS
SM
MD
LG