لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۳۱

سرور دانش: گفتگوهای صلح با بنبست نسبی رو به رو شده است


سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان گفته که گفتگوهای صلح در قطر با بنبست نسبی رو به رو شده و این وضعیت به‌روند صلح کمکی نمی‌کند.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید درحالی‌که مذاکرات صلح در قطر با بن‌بست رور‌به‌رو شده سطح خشونت‌ها در این کشور بالا رفته است.

آقای دانش روز جمعه در نخستین سالیاد کشته شدن فرزند محمد محقق در کابل گفت که دولت افغانستان اراده قوی برای صلح دارد، اما طالبان هنوز راه جنگ را در پیش دارند.

او افزود: "گفتگوها در قطر تا حدی با بنبست رو به رو شده و نمایندگان طالبان راه سفر به کشورهای خارجی را در پیش گرفته اند. آنها گاه‌گاهی پیشنهادات تازه دارند اما این وضعیت به هیچ صورت با روند صلح کمک کرده نمی‌تواند."

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان افزوده که آوازه‌ها در مورد حکومت موقت به جز اینکه اذهان عامه را مغشوش کند، نتیجه دیگری در پی ندارد. او تاکید کرد که اگر حکومت موقت به بهای از بین بردن نظام کنونی ایجاد شود، این یک مفکوره نادرست است.

به گفته سرور دانش، افغان‌ها از صلحی پشتیبانی می‌کنند که نظام کنونی، قانون اساسی و دست آوردهای ۱۹ سال اخیر در آن حفظ شود.

در همین حال کریم خلیلی رئیس پیشین شورای عالی صلح افغانستان در این نشست از افزایش خشونت‌ها در این کشور اظهار نگرانی کرد و گفت که از فرصت موجود در مورد صلح باید استفاده شود.

کریم خلیلي
کریم خلیلي

آقای خلیلی گفت: "از این فرصت برای صلح با عزت در کشور باید استفاده شود. صلحی که ما را بار دیگر به تاریخ گذشته ببرد به نفع ما نیست. صلحی که تاریخ گذشته را بار دیگر تکرار کند خواست افغان‌ها نیست."

آقای خلیلی افزود که بهترین گزینه برای دست‌یابی به صلح و پایان بی‌ثباتی در افغانستان گفتگوهای صلح است و باید این مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد.

از سویی هم محمد محقق مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان وضعیت جاری را نگران کننده خواند و تاکید کرد که ادامه جنگ به نفع هیچ جناح نمی‌باشد.

آقای محقق گفت که تا بهار پیشرو باید افغان‌ها به کاهش خشونت و یا ختم جنگ دست یابند.

محمد محقق
محمد محقق

آقای محقق افزود: "تمام فرماندهان طالبان در حال حاضر مشغول فراگیری آموزش‌های نظامی هستند. پیشبینی من این است که اگر تا بهار پیشرو صلح صورت نگیرد، جنگ بی‌سابقه ای به وقوع خواهد پیوست. پس دولت باید هم برای صلح و هم برای دفاع از مردم آمادگی بگیرد."

طالبان هنوز در مورد این اظهارات سیاسیون افغان چیزی نگفته، اما پیش از این همواره تاکید کرده اند که به مذاکرات صلح پابند هستند.

این سخنان درحالی بیان می‌شود که از یک ماه به این‌سو گفتگوهای صلح در قطر متوقف است و نمایندگان دفتر سیاسی طالبان بیشتر مصروف سفرهای منطقه‌ای بوده اند.

در همین حال جوبایدن رئیس جمهوری ایالات متحده بدون آنکه از افغانستان نام ببرد تاکید کرده که به جنگ طولانی امریکا به گونه مسئولانه نقطه پایان می گذارد.

XS
SM
MD
LG