لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۴ ثور ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۸

حمدالله محب: وضعیت نامعلوم و بسیاری موارد نامشخص اند


حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

مقام‌های افغان می‌گویند، بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور به تهدید دهشت افگنان رو‌به‌رو بوده که از فرامرزها محسوس خواهد بود.

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان می‌گوید، آن‌ها گفت‌وگوها را با امریکا و ناتو بر سر این تهدیدها و سایر مسایل نامشخص دیگر، آغاز خواهند کرد.

او که در یک بحث آنلاین تحت عنوان «ریزینا دیالوگ» با وزرای خارجه ایران و هند یکجا صحبت می‌کرد، همچنان گفت که یک سلسله سؤال‌ها مشمول موجودیت دهشت افگنان جهانی هنوز بی پاسخ باقی مانده اند.

او افزود: "ما در وضعیت نامعلوم قرار داریم. بسیاری مسایل نامشخص اند. جزئیات مسایل در نتیجهٔ مذاکراتی معلوم می‌شود که ما با ایالات متحده و ناتو خواهیم داشت. اینکه ما برای یک انتقال سهولت‌ها ایجاد کنیم، باید مشخص شود که از نیروهای امنیتی و دفاعی چگونه حمایت می‌شود؟ روند انتقال چگونه صورت می‌گیرد؟ و بعدی آن روابط، چگونه خواهد بود؟"

در این حال، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دیروز جمعه در جریان صحبت با وزیر خارجه اسپانیا هم گفت که با امریکا داخل یک فصل جدید روابط شده.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه‌ای از محمد اشرف غنی رئیس جمهور نقل قول کرده است.

رئیس جمهور غنی گفته که آن‌ها در حال حاضر با امریکا و ناتو بر سر جدول زمانی خروج نیروها و اینکه کدام تأسیسات و وسایل را به نیروهای افغان باقی می‌مانند، داخل گفت‌وگو می‌شوند.

رئیس جمهور غنی همچنان گفت که نتایج خروج نیروهای امریکایی باید سنجیده شود.

اس.جی شنکر وزیر خارجه هند
اس.جی شنکر وزیر خارجه هند

به گفتهٔ او، کشورهای همسایه به ویژه پاکستان هم باید در باره فیصله هایش دقیق باشد.

در این میان، اس جی شنکر وزیر خارجه هند در نشست آنلاین ریزینا دیالوگ که به ابتکار کشورش برگزار شده بود، بدون اینکه از کدام کشوری نام بگیرد، گفت که همسایه های افغانستان با این کشور صادق نیستند.

او افزود: "با تأسف که همسایه های افغانستان در بسیاری موارد نقش منفی بازی کرده اند. افغانستان به صلح داخلی و بیرونی نیاز دارد. یکی صلح در میان خود و دیگری صلح با همسایه ها. تا افغانستان را بگذارند و به افغان‌ها اجازه دهند که بر منافع خود کار کنند."

از پاکستان و ایران به مثابه همسایه های افغانستان انتقاد می‌شود که از طالبان حمایت می‌کنند. اما هر دو کشور گفته که برای برقراری صلح در افغانستان، آمادهٔ هر گونه کمک اند.

XS
SM
MD
LG