لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۷ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۳

اوج گیری موج سوم کرونا؛ "کمبود آکسیجن از چالش‌های جدی در افغانستان"


شماری از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در شفاخانه افغان‌جاپان در کابل

وزارت صحت عامه افغانستان گفته که ویروس کرونا به تمام ولایت‌ها نفوذ کرده، اما در بیشتر از ۲۰ ولایت موج سوم این ویروس یا به اوج رسیده و یا هم در حال اوج گرفتن است.

وحید مجروح سرپرست این وزارت در صفحه فیسبوک خود نوشته که با اوج گرفتن موج سوم ویروس کرونا، مراجعه مردم به مرکزهای صحی در مقایسه با موج اول این ویروس ۵ تا ۷ درصد افزایش یافته است.

آقای مجروح با اشاره به تهدید بحران کرونا هشدار داده که "ظرفیت تولید آکسیجن در کشور محدود است. درک کنید. همکاری کنید. تا حد امکان در خانه بمانید. هشدار و پیام‌های بحران کرونا را جدی بگیرید."

در همین حال، دستگیر نظری سخنگوی وزارت صحت عامه به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر کمبود آکسیجن جدی‌ترین چالش در افغانستان است: "کمبود آکسیجن جدی‌ترین مشکل در حاضر در افغانستان است. تلاش می‌شود که آکسیجن تامین شود. چون بیشتر واقعات ما به آکسیجن نیاز دارد."

در همین حال، وزارت خارجه افغانستان از کشورهای همسایه و منطقه خواهان کمک‌های فوری تجهیزات صحی از جمله آکسیجن شده است.

گران هيواد، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که محمدحنیف اتمر وزیر خارجه این کشور، دیروز جمعه از سفیران و جنرال‌کنسول‌های افغانستان در کشورهای منطقه خواسته که برای جلب کمک‌های صحی تلاش کنند.

در عین حال عبدالله داوری، داکتر شفاخانه کووید۱۹ افغان‌جاپان گفته که در تمام شفاخانه‌هایی که بیماران کووید۱۹ بستری هستند، با کمبود آکسیجن روبه‌رو اند: " شفاخانه‌های علی جناح، صلیب سرخ و دیگر شفاخانه‌های شخصی هم با کمبود آکسیجن روبه‌رو هستند. تمام بیماران کووید۱۹ که بستری هستند به آکسیجن نیاز دارند. از هر راه ممکن و به هر وسیله که می‌شود باید آکسیجن شفاخانه‌ها تامین شود."

از سوی دیگر، محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در پیام تازه‌ای گفته که دولت افغانستان تلاش می‌کند که ظرفیت شفاخانه‌ها افزایش یابد و خسارات ناشی از کرونا نیز به حداقل برسد و زندگی به حالت عادی برگردد.

افغانستان در حال حاضر با موج سوم ویروس کرونا روبه‌رو است. براساس ارقام وزارت صحت عامه، ۱۲۷۲ تن در ۲۴ ساعت گذشته به ویروس کرونا متبلا شده‌اند و ۴۱ تن به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

در افغانستان تا حالا بیش از ۷۹ هزار تن به ویروس کرونا متبلا شده و نزدیک به ۳۱۵۰ تن از اثر بیماری کووید۱۹ در این کشور جان باخته‌اند.

اما گفته شده که ممکن آمار غیر رسمی افراد مبتلا به ویروس کرونا و جان باختگان بیماری کووید۱۹ در افغانستان بیشتر از ارقام رسمی باشد که وزارت صحت عامه آن را پخش کرده است.

برعلاوه بسته شدن تالارهای عروسی، در ۱۶ ولایت افغانستان برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا پوهنتون‌ها، مکتب‌ها و مرکزهای آموزشی برای دو هفته مسدود شده‌اند. اما با توجه به شیوع سریع این ویروس، نگرانی‌های وجود دارد که ممکن اقدام‌های جدی‌تری در این زمینه صورت بگیرد.

XS
SM
MD
LG