لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۴

افزایش حاصلات توت زمینی در افغانستان


کشت توت زمینی در افغانستان

اخیراً در کنار کشت دیگر محصولات زراعتی کشت توت زمینی در افغانستان بیشتر مروج شده است، حاصلات آن بیشتر و بازارهای فروش آن هم گرم است.

اکبررستمی سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری افغانستان به روز سه‌شنبه گفت که میزان تولید توت زمینی در سال‌جاری نزدیک به ۳۰۰ متریک تن می‌رسد: "در سال‌جاری حاصلات در بیشتر ولایات افزایش یافته است، در کل تولید آن نزدیک به ۳۰۰ متریک تن رسیده و این بیشتر در کابل، بلخ، ننگرهار، هرات، پروان و برخی ولایات دیگر می‌باشد."

به گفته وی، در سال جاری در تمام افغانستان۳۲۰ جریب زمین توت زمینی کشت شده است و ساحه کشت آن در حال وسیع‌شدن است.

کشاورزان می‌گویند که افغانستان برای کشت و پرورش توت زمینی هوای مناسب دارد و در سال‌های اخیر کشت این میوه در میان مردم مروج شده است.

آرشیف، حاصلات توت زمینی افغانستان
آرشیف، حاصلات توت زمینی افغانستان

نذیر نوابی سوری کشاورز و آموزگار در کابل به رادیو آزادی گفت: "در برخی ولسوالی‌های بلخ، کندز و ننگرهار و همچنین شماری از ولسوالی‌های کندهار حاصلات ما بسیار خوب بود سال به سال سطح حاصلات بلند می‌رود ما از حاصلات خود راضی استیم."

وی افزود که در کنار دیگر محصولات زراعتی حالا وقت کشت توت زمینی است مصرف آن کم و حاصلات آن قابل ملاحظه است.

میوه‌فروشان در شهر کابل می‌گویند که حالا فصل توت زمینی است و این میوه در حال حاضر بازار خوب دارد.

بلال یکی از این میوه‌فروشان در صحبت با رادیو آزادی گفت: "کیفیت توت زمینی افغانستان بسیار بالاست. بازار و خریداران خوب دارد. یک کیلو توت زمینی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ افغانی است و حالا فصل خوب حاصلات توت زمینی است."

توت زمینی افغانستان
توت زمینی افغانستان

وی افزود که برعلاوه توت زمینی افغانستان، توت زمینی از ایران نیز به کشور وارد می‌شود، اما به گفته وی از لحاظ کیفیت با توت زمینی افغانستان رقابت نمی‌تواند.

توت زمینی دارای چند گونه ویتامین‌ و مواد مغذی است و از افغانستان به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شود.

XS
SM
MD
LG