لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۲

وزارت مهاجرین: کمک‌های جدید امریکا به‌ بیجاشده‌ داخلی مصرف خواهد شد


بیجا شده‌گان در کندز

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید در کمک‌های حکومت امریکا به مهاجرین افغان، به نیازمندی‌های ابتدایی بیجاشده‌های داخلی اولویت داده خواهد شد.

وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان می‌گوید کمک‌های نو اعلام‌شده امریکا برای بیجا شده‌گان افغان، به بیجا شده‌های داخلی که تعداد آنها هرروز بیشتر می‌شود، مصرف خواهد شد.

جو بایدن رئیس جمهور امریکا برای کمک به‌بیجا شده‌گان افغان از صندوق کمک‌های اضطراری کشورش ۱۰۰ میلیون دالر را اختصاص داد.

رضا باهر معاون سخنگوی وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان افغانستان شام گذشته به رادیو آزادی گفت این کمک‌ها تا حال به حکومت افغانستان نرسیده. آقای باهر افزود که شاید این کمک‌های امریکا از طریق حکومت افغانستان و یا از طریق موسسه‌های کمک کننده بین‌المللی به مصرف برسد. او تاکید نمود به هرحال به نیازمندی‌های ابتدایی بیجا شده‌گان داخلی اولویت داده می‌شود.

بی‌جا شده‌های ولسوالی آقچه
بی‌جا شده‌های ولسوالی آقچه

او افزود: "این کمک‌هایی که از طرف دولت امریکا تعهد داده شده در زمینه رسیده‌گی به نیاز مندی بیجا شده‌ها به مصرف خواهد رسید. ما در قسمت این‌که حداقل مشکلات بشری و نیازمندی اولیه بیجا شده‌ها را در همچو یک حالتی که حالت اضطرار است بتوانیم مرفوع بسازیم، از این کمک‌ها هم استفاده خواهیم کرد و بخاطر این‌که بتوانیم از یک فاجعه انسانی در داخل افغانستان جلوگیری بکنیم."

نظر به‌آمار وزارت مهاجرین و عودت کننده‌گان در سال روان ۱۴۰۰ هجری شمسی تعداد تمام بیجا شده‌ها به ۴۲هزار خانواده رسیده که طبق تخمین در مجموع تقریباً ۳۰۰ هزار نفر می‌شوند.

تعداد بیجا شده‌گان در هفته‌های اخیر با داغ شدن میدان‌های جنگ در ولایات مختلف افزایش یافته است.

قصر سفید در یک اعلامیه گفته است این پول برای کمک به‌آن‌عده از مهاجرین مد نظر گرفته شده که در نتیجه حالات کنونی افغانستان ضرر دیده اند.

شماری از بیجاشده‌ها در هلمند
شماری از بیجاشده‌ها در هلمند

به اساس اعلامیه در این کمک‌ها آن افرادی هم شامل خواهند بود که درخواست ویزای مهاجرت به امریکا داده اند.

اعلامیه می‌افزاید که‌آقای بایدن به همین هدف به ادارات دولتی امریکا اجازه مصرف ۲۰۰ میلیون دالر دیگر را نیز داده است.

کمک‌های تازه امریکا برای مهاجرین افغان در یک زمانی اعلان می‌شودکه قوای امریکا در آخرین مراحل خروج از افغانستان قرار دارند و امریکا می‌خواهد طبق برنامه خاص ویزه، هزاران افغانی را که با قوای امریکایی در افغانستان کار کرده اند، از کشورشان بیرون کند، زیرا این ترس وجود دارد که ترجمان‌های افغان به حملات انتقامی طالبان روبه‌رو شوند.

انتظار می‌رود که اولین گروه این ترجمانان تا پایان ماه جولای که یک هفته بیشتر ندارد در یک کمپ نظامی در ایالت ویریجینیای امریکا جابه‌جا شوند و در آنجا انتظار طی مراحل کارهای اداری خود باشند.

وزارت دفاع امریکا پنتاگون روز دوشنبه گفت که در این کمپ دو نیم هزار نفر مستقر خواهند شد. اداره رئیس جمهور بایدن در داخل و خارج امریکا در جستجوی جاهایی است که ترجمان‌های افغان و خانواده هایشان را در آنجاها موقتاً جابه‌جا نماید.

مجلس نماینده‌گان کانگرس امریکا روز پنجشنبه لایحه ای را تصویب کرد که به اساس آن تعداد مفتضیان مهاجرت به امریکا به هشت هزار نفر بلند برده می‌شود.

XS
SM
MD
LG