لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۰۸

استقبال از برنامۀ آموزشی نیروهای امنیتی افغان از سوی ناتو در ترکیه


آرشیف، نیروهای امنیتی افغان
آرشیف، نیروهای امنیتی افغان

ناتو برنامۀ آموزشی را برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ترکیه راه‌اندازی کرده.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده اند که نخستین گروه نیروهای ویژه افغان به روز چهارشنبه(۶ اسد) به ترکیه رسید.

وزارت دفاع افغانستان آموزش نیروهای افغان در ترکیه را استقبال می‌کند.

روح‌الله احمدزی سخنگوی این وزارت روز گذشته به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغان آماده اند که در برنامه آموزشی در ترکیه اشتراک کنند.

روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

آقای احمدزی افزود: "این کمک‌ها و همکاری‌ها در بخش با مبارزه تروریسم در افغانستان بسیار موثر بوده یک بخش از این همکاری‌ها ناتو اعلام آمادگی کرده که زمینه آموزش را برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در بیرون از افغانستان راه اندازی می‌کند که ما آنرا استقبال کرده و برای اشتراک در آن آمادگی کامل داریم."

رسانه‌های ترکیه می‌گویند که ناتو روند آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را در ترکیه آغاز کرده است.

پس از خاتمه ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان، این نخستین برنامۀ آموزشی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است که از سوی ناتو در خارج از افغانستان راه اندازی شده.

براساس گزارش‌ها، نیروهای ویژه افغان در حال حاضر مسئولیت هشتاد درصد عملیات‌ها در افغانستان را به عهده دارند.

نیروهای ویژه افغانستان
نیروهای ویژه افغانستان

رسانه‌های ترکی به نقل از مقام‌های این‌کشور گزارش داده اند که برخی از اعضای نیروهای ویژه افغانستان به روز چهارشنبه به ترکیه رسیدند.

یک سخنگوی ناتو در بروکسل به خبرگزاری دی‌پی‌ای جرمنی تایید کرده که ناتو برنامۀ آموزشی را برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان در ترکیه راه‌اندازی کرده اما او بخاطر ملحوظات امنیتی محل مشخص این برنامۀ آموزشی را شریک نساخته.

یکی از سخنگویان ناتو که نامش گرفته نشده به خبرگزاری دی‌پی‌ای جرمنی گفته که در کنار حمایت مالی و دیپلوماتیک، ناتو همچنان حمایتش را از نیروهای افغان ادامه خواهد داد که به گفتۀ او راه اندازی این برنامۀ آموزشی هم بخشی از همین حمایت است.

او افزوده که تداوم حمایت از نیروهای افغان از سوی ناتو براساس توافق میان رهبران سی کشور صورت می‌گیرد.

پیش از این هم ترکیه افسران پولیس افغان را در خاک خود آموزش داده اما این بار اول است که ناتو در قلمرو ترکیه برنامۀ آموزشی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان را راه اندازی کرده که قبلاً در چوکات ماموریت حمایت قاطع در داخل خاک افغانستان راه اندازی می‌شد.

XS
SM
MD
LG