لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۷ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۵۷

مقام‌ها: حملات طالبان بر شهرهای هرات، قندهار، هلمند و تخار عقب زده شد


آرشیف، نیروهای افغان در جریان عملیات نظامی

حملات سنگین گروه طالبان در حومه های شهر هرات، باز هم نگرانی آفرید.

به دنبال سقوط ولسوالی‌های گذره و کرخ هرات، طالبان رخ به سوی شهر کردند.

خبرنگار رادیو آزادی در غرب افغانستان به نقل از مقام‌های محلی و نماینده‌های مردم گزارش می‌دهد که از میان ۱۹ ولسوالی، تنها انجیل به دست طالبان سقوط نکرده.

وكيل احمد کرخی عضو شورای ولايتی هرات، از نگرانی مردم در این ولایت پس از حملات طالبان سخن می‌گوید: "وضعیت در هرات خیلی خراب است. مردم بسیار نگران اند و حق هم دارند. دیگر مردم هیچ امیدواری، اعتماد و اطمینان هم بر نیروهای امنیتی ندارند."

وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید، ولسوالی‌های گذره و انجیل و همچنان اطراف شهر هرات از وجود طالبان پاکسازی شده اند.

میرویس ستانکزی سخنگوی وزارت داخله افغانستان
میرویس ستانکزی سخنگوی وزارت داخله افغانستان

میرویس ستانکزی سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی جزئیات داد: "هر دو ولسوالی به صورت کامل در دست نیروهای افغان قرار دارند. اطراف شهر هم از وجود طالبان پاکسازی شد. ده‌ها روستا و منطقه هم تصفیه شد. خیلی شکست سخت خوردند. تلفات شان خیلی زیاد است. ولسوالی‌های انجیل و گذره به صورت کامل در دست ماست. هر دو ولسوالی نزدیک به شهر و راه رسیدن به شهر هرات است."

تا اکنون بازپس‌گیری ولسوالی گذره و پاکسازی اطراف شهر هرات، از سوی منابع مستقل تأیید نشده است.

در جریان درگیری‌ها در اطراف شهر هرات، دفتر حوزه‌یی سازمان ملل متحد عصر جمعه (۸ اسد) هدف حمله قرار گرفت که در نتیجه یک محافظ آن کشته شد و دو نظامی دیگر هم زخم برداشتند.

ناتو، ایالات متحده امریکا و سازمان ملل متحد، حمله بر دفتر یوناما در هرات را شدیداً نکوهش کرده اند.

به گفته دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، "یوناما" این حمله در جریان درگیری سنگین میان نیروهای افغان و طالبان در حومه های شهر هرات رخ داد.

در اعلامیۀ دیروز جمعه (۸ اسد) یوناما آمده که در این رویداد یک محافظ افغانش کشته شد و دو پولیس دیگر هم زخم برداشتند.

در ادامه آمده که در حمله به کارمندان سازمان ملل متحد آسیبی نرسیده است.

به گفتۀ سازمان ملل متحد، مخالفان مسلح دولت در حالی دروازه این دفتر را هدف راکت و گلوله قرار دادند که علامه ها و لوحه های یوناما به صورت آشکار قابل تشخیص بود.

اعلامیه افزوده که حمله بر دفترهای سازمان ملل متحد و کارمندان غیرنظامی بر اساس قانون بین‌المللی ممنوع است و شاید هم جرم جنگی پنداشته شود.

یوناما خواسته است تا عاملین این حمله شناسایی شوند و مورد بازپرس و پاسخگویی قرار گیرند.

ذبیح الله مجاهد، یک سخنگوی طالبان در توییتر خود نوشته است دفتر یوناما در نزدیکی ساحۀ جنگی قرار دارد و ممکن در جریان جنگ به محافظانش زیان رسیده باشد، اما با رسیدن طالبان به محل دفتر مصون شد.

علاوه بر هرات، ولایت‌های هلمند، قندهار و تخار هم روز جمعه را با نگرانی از گسترش جنگ‌ها سپری کردند.

جنگ شدید در نزدیکی لشکرگاه مرکز هلمند ادامه یافت. در قندهار هم از سقوط چندین پوسته به دست طالبان گزارش داده شد.

حملات تهاجمی بر شهر تالقان مرکز ولایت تخار هم صورت گرفت که به گفته مقام‌های افغان عقب زده شد.

فواد امان معاون سخنگویان وزارت دفاع افغانستان در این مورد شام جمعه (۸ اسد) به رادیو آزادی جزئیات داد: "نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، حملات طالبان را در ولایت‌های هرات، قندهار، هلمند و تخار با شکست فاحش روبرو ساختند. حملات طالبان در حومه های شهر هرات با شکست روبرو شد. به همین ترتیب اراضی گسترده در اطراف شهر تالقان مرکز ولایت تخار از وجود طالبان پاکسازی شد. در اطراف شهر قندهار هم نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان عملیات تهاجمی شانرا آغاز کرده اند. انشالله وضعیت بهبود خواهد یافت."

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

نگرانی‌ها همزمان با شدت یافتن جنگ‌ها در افغانستان بیشتر شده، جنگی که گفته می‌شود بیشترین بار آنرا غیرنظامیان به دوش می‌کشند.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، "یوناما" به تازگی گفت که تلفات غیرنظامیان در ۶ ماه نخست امسال در مقایسه با ۶ ماه نخست پارسال، ۴۷ درصد افزایش یافته.

علاوه بر تلفات سنگین، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌‎گوید که از آغاز سال ۱۴۰۰ تا اکنون، شمار بیجا شده‌های داخلی به ۴۲ هزار خانواده افزایش یافته. بر اساس تخمین این وزارت، آمار مجموعی آواره شده‌ها در این مدت به حدود ۳۰۰ هزار تن می‌رسد.

XS
SM
MD
LG