لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ جدی ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۶

موسسه حمایت از کودکان: پرونده جنایات جنگی نظامیان استرالیایی در افغانستان پی‌گیری شود


آرشیف، عساکر استرالیایی حین عملیات نظامی در ولایت ارزگان

بی بی‌گل می گوید ۹ سال پیش پسرش میراز گل که دهقانی می‌کرد در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان توسط نظامیان استرالیایی کشته شد: "چهار روز پیش از عروسی‌اش توسط حمله ناگهانی نیروهای استرالیایی کشته شد. پدرش بخاطر کشته شدن پسرم اعصاب خود را از دست داد. من می‌خواهم کسانی‌که پسرم را کشتند مجازات شوند و مانند پسرم کشته شوند."

به تازگی موسسۀ حمایت از کودکان در استرالیا به روز جمعه در اعلامیه‌یی به مناسبت یک ساله‌گی نشر گزارش جنایات جنگی که از سوی نظامیان استرالیایی در افغانستان انجام یافته از حکومت استرالیا خواست که برای پی‌گیری این پرونده گام‌های بی‌درنگ بردارد.

مت تینکلر، معاون رئیس اجرائیه این نهاد در این اعلامیه گفته است "این که اکنون استرالیا از افغانستان بیرون شده به این معنا نیست که نیروها در بارۀ گزارش بریتون که ۲۳ مورد از جنایات جنگی احتمالی را از سوی سربازان استرالیایی فاش کرد، پاسخگو نیستند."

او در ادامه گفته است که "مسیر عدالت برای مردم افغانستان مستلزم بررسی و پی‌گرد بی‌درنگ برای هرگونه جنایاتی است که سربازان استرالیایی در برابر کودکان مرتکب شده‌اند."

یک سال پیش وزارت دفاع استرالیا در یک گزارش تأیید کرد که ۳۹ شهروند افغانستان در بیست و سه رویداد توسط یک گروه از نیروهای استرالیایی کشته شده اند.

در این گزارش که پس از گفت‌وگو با بیش از ۴۰۰ شاهد و بررسی هزاران سند تهیه شده، از دو مورد برخورد ظالمانه هم خبر داده شده بود.

پس از نشر این گزارش انگوس کمپبل فرمانده کل نیروهای دفاعی استرالیا گفته بود در بارۀ کشته شدن این شمار شهروندان افغانستان از سوی ۱۹ نظامی استرالیایی بررسی‌های شفاف خواهند شد.

این رویدادها در میان سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ رخ دادند.

پس از نشر گزارش در بارۀ این جنایت‌های جنگی برخی از مقام‌های استرالیایی از مردم افغانستان عذرخواهی کردند.

سکات موریسون صدراعظم استرالیا
سکات موریسون صدراعظم استرالیا

سکات موریسون صدراعظم استرالیا هم در تماس تلفونی با محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان اطمینان داده بود که این رویداد بررسی همه‌جانبه شده و عدالت در این زمینه تامین خواهد شد.

با این حال شماری از مدافعان حقوق بشر نیز خواهان بررسی جدی و بی‌درنگ این رویداد هستند.

نجیب‌الله ببرک‌زی عضو پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز جمعه به رادیو آزادی گفت: "کشته شدن افراد ملکی در جنگ‌ها از جمله جنایات جنگی شمرده می‌شود و تخطی از قوانین حقوق بشری است آنان باید عفو بخواهند از خانواده‌های قربانیان و همچنین برای این خانواده‌ها جبران خساره بدهند."

بربنیاد آمار انستیتوت پالیسی استراتژیک استرالیا، در حدود ۳۰ هزار نظامی استرالیایی از ظرف ۱۲ سال در افغانستان خدمت کردند.

استرالیا که ماموریت نظامی‌اش را در سال ۲۰۰۱ در افغانستان آغاز کرده بود در سال ۲۰۱۳ رسماً به این ماموریت پایان.

سربازان استرالیایی بیشتر در ولایت ارزگان مستقر بودند. صدراعظم استرالیا حین اعلام ختم ماموریت سربازان کشورش، گفته بود که "این ماموریت نه با پیروزی و نه با شکست، به امید این‌که افغانستان جای بهتری برای زندگی باشد، پایان می‌یابد."

بر اساس آخرین گزارش پارلمان استرالیا در حدود چهل سرباز این کشور در افغانستان جان باختند و آخرین شمار نظامیان استرالیایی در میانۀ ماه جون سال روان میلادی از افغانستان بیرون شدند.

XS
SM
MD
LG