لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۱

صدراعظم پولند: بلاروس تلاش دارد از بحران افغانستان به نفع خود استفاده کند


پناهجویان در سرحد میان بلاروس و پولند

مقام‌های ارشد پولند هشدار داده اند که بلاروس در تلاش است تا پناهجویان افغانستان و ازبیکستان را به مرزهای اروپا بیاورد.

ماتئوش موراویه‌تسکی صدراعظم پولند پس از گفت‌وگوی طولانی با اینگریدا سیمونیت همتایی لیتوانیایی خود در مورد وضعیت دشوار مرزهای اروپایی روز گذشته در یک کنفرانس خبری در ویلنیوس پایتخت لیتوانیا گفت: "در مورد ارتباطات دپلوماتیک و رسمی بلاروس و روسیه با افغانستان و ازبیکستان می‌دانیم، تا حد زیاد تلاش خواهد شد که از بحران افغانستان به عنوان فصل جدیدی از بحران پناهجویان استفاده شود."

ماتئوش موراویه‌تسکی صدراعظم پولند
ماتئوش موراویه‌تسکی صدراعظم پولند

صدراعظم پولند افزود که بلاروس از بحران ایجاد شده در نتیجه خروج غیرمنظم کشورهای غربی از افغانستان استفاده می‌کند و در حال حاضر اتحادیه اروپا با یک سناریوی دشوار روبه‌رو است.

با رسیدن دوباره طالبان در قدرت در افغانستان، امریکا و متحدان اروپایی آن از ۱۵ اگست تا ۳۱ اگست بیش از ۱۲۴ هزار نفر را از افغانستان به کشورهای دیگر انتقال دادند.

براساس گزارش‌ها، هزاران افغان دیگر از طریق زمین به کشورهای همسایه، پاکستان، ایران، ازبیکستان و تاجیکستان فرار کرده اند.

در پیوند به اظهارات صدراعظم پولند که گفته بلاروس از پناهجویان افغان به عنوان فشار بر اتحادیه اروپا استفاده می‌کند، مقام‌های بلاروس تا هنوز چیزی نگفته اند اما پیش از این گزارش‌ها رساندند که صدها پناهجو از افغانستان و شرق میانه تلاش دارند که از طریق بلاروس وارد پولند شوند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، این پناهجویان که شمار آنها به حدود دوهزار نفر می‌رسد از هشتم نوامبر به اینسو در امتداد مرز در هوای سرد خیمه زده اند.

اداره مهاجرت سازمان ملل متحد گفته که بیشتر پناهجویان زنان و کودکان اند که در امتداد مرز میان پولند و بلاروس گیرمانده اند.

پناهجویان در نزدیک سرحد پولند
پناهجویان در نزدیک سرحد پولند

در دو روز گذشته ویدویوهای هم عکس‌العمل‌های زیادی را به همراه داشته که در یکی آن سگ یکی از سربازان در تاریکی شب پناهجوی را که خواب است می‌ترساند و در یک ویدیویی دیگر یک زن پناهجو دیده می‌شود که به دنبال فرزندش می‌گردد و یک سرباز برایش می‌گوید که از سیم خاردار دور برود.

اتحادیه اروپا می‌گوید که الکساندر لوکاشنکو رهبر مستبد بلاروس در پاسخ به تحریم‌های اروپا، با فرستادن پناهجویان به مرزهای شرقی اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا بر این اتحادیه فشار وارد کند.

اتحادیه اروپا در عکس‌العمل به سرکوب معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در بلاروس، تحریم‌های را علیه رژیم لوکاشنکو وضع کرد.

حکومت لوکاشنکو بارها اتهامات در پیوند به سرکوب معترضان را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG