لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۱۵

گوترش: قواعدی که بر اقتصاد افغانستان و کمک‌های بشری فشار می‌آورد، تعلیق شوند


انتونیو گوترش سرمنشی ملل متحد

سرمنشی ملل متحد، خواستار به تعلیق درآوردن قواعدی شده که بر اقتصاد افغانستان و رسانیدن کمک‌های بشری فشار می‌آورد.

انتونيو گوترش در نشست شام دیروز (۲۶ جنوری) شورای امنیت سازمان ملل متحد که برای بحث در مورد وضعیت جاری در افغانستان در نیویارک دایر شده بود گفت، طالبان باید حقوق ابتدایی زنان را رعایت کنند و جامعه جهانی باید پول‌های منجمد شده افغانستان را آزاد کند تا خانواده‌های افغان مجبور نباشند که برای خریداری مواد غذایی، فرزندان‌شان را بفروشند.

آقای گوترش می‌گوید، افغانستان در وضعیت بسیار وخیم قرار دارد، میلیون‌ها تن از گرسنه‌گی رنج می‌برند، آموزش و خدمات اجتماعی در آستانه‌ای سقوط قرار دارند و کمبود پول قدرت خرید را محدود ساخته است.

آقای گوترش با اشاره به شرط‌های جامعه جهانی در مورد افغانستان گفت: "ما باید قواعد و شروطی را به تعلیق درآوریم که نه‌تنها بر اقتصاد افغانستان، بلکه بر عملیات ما برای نجات جان‌های مردم فشار می‌آورد، در این لحظۀ حداکثر نیاز، این قوانین باید به‌طور جدی بازنگری شوند."

گوترش از کشورهای جهان خواست تا به انتقالات لازم برای اقدامات بشردوستانه در افغانستان اجازه دهند.
گوترش از کشورهای جهان خواست تا به انتقالات لازم برای اقدامات بشردوستانه در افغانستان اجازه دهند.

در اجلاس شام گذشته شورای امنیت ملل متحد، انتونیو گوترش سرمنشی این سازمان از کشورهای جهان خواست تا به انتقالات لازم برای اقدامات بشردوستانه در افغانستان اجازه دهند: "ما باید به مؤسسات مالی و شرکای تجارتی خود اطمینان حقوقی بدهیم که آن‌ها می‌توانند بدون ترس تخطی از تحریم‌ها با مجریان عملیات بشردوستانه کار کنند."

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی و رئیس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) نیز در نشست شام گذشتۀ شورای امنیت، با ارائه معلومات در مورد وضعیت افغانستان گفت که برای ارائۀ خدمات ابتدایی به ویژه برای زنان و دختران به میلیارد ها دالر کمک نیاز است.

خانم لاینز می‌گوید: "طوری‌که شما می‌دانید نیاز به کمک‌های بشردوستانه شدیداً ادامه دارد، حدود یک میلیارد دالری‌که در سال گذشته برای مقابله با بحران بشری در افغانستان تقاضا شده بود، اینک باید با ۴،۴ میلیارد دالر اضافی کمک‌های بشردوستانه برای سال ۲۰۲۲ تکمیل شود."

دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی و رئیس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (ی
دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی و رئیس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (ی

سازمان ملل متحد همچنان گفته که علاوه بر این، ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دالر دیگر نیز برای خدمات صحی، آموزش، تأسیسات اولیه، نیازهای زنده‌گی و انسجام اجتماعی به ویژه برای زنان و دختران نیاز است و برنامۀ را تحت نام "چهارچوب تعامل انتقالی" اعلام کرده‌است.

با تسلط طالبان بر افغانستان در اواسط ماه اگست سال گذشته میلادی، حدود ۹،۵ میلیارد دارایی افغانستان در خارج از این کشور منجمد شده، همچنان کمک‌های بین‌المللی متوقف شده که با حکومت سابق افغانستان صورت می‌گرفت.

انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد شام گذشته گفت باید به اقتصاد افغانستان پول تزریق شود تا از سقوط اقتصاد آن جلوگیری گردد و این به معنی یافتن راه‌هایی برای رهایی پول‌های منجمد شده و فعال ساختن مجدد د افغانستان بانک است.

در ماه دسمبر سال گذشته میلادی بانک جهانی موافقت کرد تا ۲۸۵ میلیون دالر از صندوق حمایت افغانستان را برای برنامه جهانی غذا و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) اختصاص دهد، تا در بخش‌های صحت و غذا در افغانستان مصرف شود.

یوناس گارستوره صدراعظم ناوری که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده دارد، شام گذشته از کشورهای عضو خواست تا مأموریت سیاسی این سازمان باید واضح شده و بازنگری شود.

موعد مأموریت سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان به تاریخ ۱۷ مارچ به پایان می‌رسد.

XS
SM
MD
LG