لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۱۸

طالبان: جهان باید عملاً در قسمت بهبود وضعیت زنده‌گی و آموزش زنان با ما کمک کند


آرشیف، عکس جنبۀ تزئینی دارد.

رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، جهان باید به جای شعار حقوق زنان، عملاً در قسمت بهبود وضعیت زنده‌گی و آموزش زنان با آنان کمک کند.

سهیل شاهین رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، آنان پالیسی‌شان را در قسمت آموزش زنان با رعایت حجاب اسلامی اعلام کردند، اما باید جهان در قسمت ارتقای ظرفیت آنان را کمک کند.

آقای شاهین در حالی این اظهارات را بیان می‌کند که رینا امیری نماینده ویژه آمریکا در امور دختران و زنان افغانستان به آموزش دختران و زنان افغان و بر استفاده از توانایی‌های آنان تأکید می‌کند.

سهیل شاهین به رادیو آزادی می‌گوید، هم‌اکنون دانشجویان زن برای رفت‌وآمد نیاز جدی به وسایل حمل‌ونقل دارند.

آقای شاهین خواستار گام‌های عملی جامعۀ جهانی در قسمت آموزش دختران شده‌است.

سهیل شاهین
سهیل شاهین

او می‌افزاید: "جهان باید از شعار حقوق زنان فراتر رفته و عملاً به امارت اسلامی در بهبود زنده‌گی زنان و ساخت مکاتب و پوهنتون‌های مخصوص زنان کمک کند."

دفتر سیاسی طالبان در قطر در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که بر اساس تصمیم وزارت تحصیلات عالی طالبان، درس‌های تمامی پوهنتون‌های مناطق سردسیر از هفتم حوت آغاز شده‌است.

بر اساس تصمیم این وزارت، صنف‌های درسی دانشجویان دختر و پسر جدا است، دختران از طرف صبح و پسران بعد از ظهر به صنف‌های شان حاضر می‌شوند.

پیش از آن پوهنتون‌های ولایات گرم‌سیر نیز آغاز شده بود.

پس از حاکمیت طالبان بر افغانستان در پانزدهم آگست، تمامی پوهنتون‌های دولتی بسته شدند و در کنار آن برای دختران بالاتر از صنف ششم نیز اجازۀ رفتن به مکتب داده نشد.

این‌که وزارت معارف طالبان به دختران بالاتر از صنف ششم اجازۀ آموزش را خواهد داد یا خیر؟ هنوز معلوم نیست، اما مقام‌های طالبان بارها گفتند که در این زمینه روی یک طرح کار می‌کنند.

شماری از محصلین پوهنتون کابل
شماری از محصلین پوهنتون کابل

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، هیئت دفتر سیاسی طالبان در قطر در جریان سفر رینا امیری، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور حقوق بشر، دختران و زنان افغانستان به قطر، در مورد وضعیت زنان محدودیت‌ها و آموزش آنان صحبت کردند.

بانو امیری هم در صفحۀ تویتر خود نوشته است، در چند روز گذشته از مقام‌های زن در قطر خواسته است تا از زنان در افغانستان و تحصیل آنان حمایت کنند.

او همچنین نوشته است، نیاز است که افغانستان برای تأمین ثبات و آیندۀ خوب از توانایی و استعداد زنان و دختران کار گیرد.

XS
SM
MD
LG