لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۰۴

انتقاد جامعه جهانی و برخی مقامات طالبان از عدم آغاز دروس دختران بالاتر از صنف ۶


دیبرا لاینز نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان در مورد عدم آغاز دروس دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم دیروز چهارشنبه (۳ حمل) نگرانی عمیق ملل متحد را اعلان کرده و پیام مایوسی خود را رسماً به رهبران طالبان رساند.

او عنوانی امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان نامه فرستاده و در آن نوشته است که این تصمیم، اعتماد را از بین می‌برد و از طالبان خواسته که یه زودترین فرصت راه تعلیم و تحصیل را برای تمام دختران و پسران در افغانستان هموار کنند.

او همچنان گفته که تعلیم حق ابتدایی و بنیادی بشری می‌باشد و برای افغانستان بسیار لازمیست تا بتواند از بحران اقتصادی خود را بیرون کند و یک جامعه با ثبات ایجاد نماید.

توماس وست نماینده خاص امریکا برای افغانستان تصمیم طالبان را در مورد مکاتب دختران "خیانت" به افغان‌ها و به جامعه جهانی خواند. او در صفحه توییتر خود نوشته است با میلیون‌ها خانواده افغان که بخاطر نرفتن دخترانشان به مکاتب نگرانی دارند، همنوا می‌باشد. او هم تعلیم را ابتدایی و بنیادی ترین حق بشری خوانده است.

عبدالحق حماد یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در توییتر خود نوشته است که تاخیر در آغاز صنوف درسی بلندتر از صنف ششم برای دختران، برای بسیاری از افغان‌ها آزار دهنده می‌باشد. او افزوده که امیدوار است این انتظار کوتاه باشد و دروازه های مکاتب مانند پوهنتون‌ها به روی همه باز شود.

شفیع اعظم رئيس همکاری اقتصادی وزارت خارجه حکومت طالبان نوشته است اگر آنها نتوانند برای فرزندان خود تحت روحیه اسلامی زمینه تعالیم عصری را در کشور خودشان فراهم کنند، دروازه های مکاتب دیگر به روی آنها باز خواهد شد و زمینه تعلیم خلاف مقدسات افغانستان برای شان فراهم خواهد شد. به گفته او صدها جوان برای اینکه در داخل کشور خود تعلیم بگیرند سر خود را به کف گرفتند. او تاکید می‌کند جوانان افغان نباید محتاج دروازه های اغیار شوند.

حکومت طالبان و سخنگویان وزارت معارف حکومت طالبان به پرسش‌های رسانه ها در مورد بسته شدن صنف‌های درسی بالاتر از صنف شش بروی دختران افغان صحبت نکرده و از تبصره در این باره خودداری کرده اند.

XS
SM
MD
LG