لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۲۰

سرخط مطالب دو روزنامه معتبر؛ زنان افغانستان و فعالیت گروه های تروریستی


عکس آرشیف: تعدادی از روز نامه های معتبر جهان

انترنشنل بزنس تایمز

  • نشریۀ آنلاین انترنشنل بزنس تایمز مطلبی دربارۀ افزایش فشار طالبان بر زنان نشر کرده است.

این نشریۀ امریکایی می نویسد که طالبان درتازه ترین مورد افزایش فشار ، دادن جواز رانندگی یا لایسنس به زنان درکابل ودیگر ولایات را متوقف کرده اند. نشریه می گوید هرچند مسئولان طالبان رسما دراین باره چیزی نگفته اند ولی رسانه های محلی گزارش دادند که مقامات مسئول در این باره به ادارات مربوط شفاهی توصیه کرده اند.

انترنشنل بزنس تایمز از مدیر ترافیک هرات نقل کرده که گفته به آنان شفاهی توصیه شده که دادن جواز به زنان را متوقف کنند.

نشریه می افزاید اگرچه طالبان با برگشت به قدرت در تابستان گذشته وعده کردند که حقوق زنان را درچوکات اسلام رعایت می کنند ولی اکنون درواقعیت همه چیز برعکس جریان دارد.

نویسنده به این باور است که محدود ساختن گشت وگزار زنان کدام امری جدید نیست٬ طالبان در دوران زمامداری اول خود در سال های ۱۹۹۰ نیز چنین محدودیت هایی وضع کرده بودند.

نشریه می گوید که اکنون زنان از گشت وگذار در اماکن عامه منع و از آموزش وکارهم دور ساخته شده اند.

در ادامه مطلب می خوانیم که زنان نمی توانند بدون محرم درطیاره سفر کنند ودختران بالاتر از صنف ششم نیز تاکنون اجازۀ ادامۀ آموزش دریافت نکرده اند.

نشریه می نویسد که چنین محدودیت ها منحصر به زنان نیست٬ بلکه از مردانی که در ادارات دولتی کار می کنند نیز خواسته شده که ریش بگذارند ورنه منفک خواهند شد.

واشنگتن تایمز

  • ازسوی دیگر روزنامۀ واشنگتن تایمز درشمارۀ تازه خود می نویسد٬ اگرچه توجه جهانیان به اوکراین معطوف شده ولی تهدید های پیچیده در کشور های دیگر ازجمله افغانستان نیز باید فراموش نشود.

نویسنده به این باور است که امریکا با خروج نا منظم ویکبارگی خود در تابستان گذشته از افغانستان این کشور را به یک دولت تروریستی شکست خورده تبدیل کرد.

در ادامۀ مطلب می خوانیم که این انکشافات در حالی صورت گرفته که ایمن الظواهری رهبر شبکۀ القاعده هنوز هم آزاد است وگروه داعش نیز حضور خود را در افغانستان را گسترش داده است. اگرچه طالبان اخیرا کاروبار کوکنار را ممنوع اعلان کرد ولی افغانستان هنوز هم یک منبع مهم تریاک درجهان پنداشته می شود.

مقاله افزوده است که افغانستان دراین روزها با کمبود شدید مواد خوراکی ، برق وآب روبرو است وسیستم های آموزش و نظارت خدمات صحی هم زیرفشار فروپاشی قرار دارند.

روزنامه واشنگتن تایمز می افزاید که طالبان سابقۀ دیرینۀ پناه دادن به گروه های تروریستی چون القاعده را دارند.

اما سخنگوی طالبان بارها گفته که آنها به کسی اجازه نمی دهند که از قلمرو افغانستان علیه کشور های دیگر استفاده کنند و آنها به هیچ گروه دهشت افگن پناه نمی دهند.

XS
SM
MD
LG