لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۸

محدودیت تازهٔ طالبان در هرات؛ زنان و مردان با هم در رستورانت غذا نخورند


عکس آرشیف: خانواده ها در افغانستان گاهی با هم برای صرف غذا می‌روند.

مقام های طالبان در هرات اعلام کرده اند که زنان و مردان٬ به شمول زن و شوهر٬ نمی توانند کنار هم در رستورانت ها غذا بخورند.

ریاض الله سیرت یک مقام وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در هرات گفته است که به رستورانت ها دستور داده شده که به زنان و مردان در مکان های جداگانه غذا بدهند.

او به خبرگزاری فرانسه گفته است که به مالکان رستورانت ها به طور شفاهی هشدار داده شده که این دستور را حتی بالای زن و شوهر که برای صرف غذا به رستورانت می‌روند٬ تطبیق کنند.

فرشته یعقوبی فعال حقوق زن در هرات
فرشته یعقوبی فعال حقوق زن در هرات

فرشته یعقوبی فعال حقوق زن در هرات است . او در گفتگو با رادیو آزادی تایید کرد که محدودیت هایی در زمینۀ حضور مشتریان زن و مرد در رستورانت ها در هرات به اجرا گذاشته شده است او به ادامه افزود:

« دیروز به چشم خود دیدم که یک خانواده که دو طفل داشتند و زن و شوهر بودند ، وقتی به یکی از مکان های که نوشیدنی سرد دارد آمدند ، برایشان گفته شد باید خانم با دو طفل خود به طبقۀ بالا برود و شوهرش به طبقۀ پایین که این موضوع خانم را بسیار ناراحت کرد و او اعتراض می کرد که باید همراه شوهر خود باشد. امروز هم یکی از دوست ها که با خانوادۀ خود وقتی به هوتل ارگ رفته بود٬ متاسفانه خانم ها را اجازه ندادند و گفتند که امروز فقط مرد ها می توانند که از هوتل استفاده کنند.»

بانو یعقوبی به نقل از مالکان برخی از رستورانت ها در هرات گفت که با این محدودیت٬ تعداد مشتریان شان خیلی کاهش یافته است.

آنها گفته اند که می خواهند در این باره با والی طالبان در هرات صحبت کنند.

محدودیت های تازه طالبان در هرات٬ تعداد مشتریان رستورانت را کاهش داده است

صفی الله مدیر یک رستورانت به خبرگزاری فرانسه گفته است که آنان مجبور اند این دستور را عملی کنند اما افزوده که این دستور بر کار و بار شان بسیار تاثیر منفی دارد.

او گفته که اگر این محدودیت ادامه یابد مجبور خواهد شد که کارکنان رستورانت خود را برکنار کند.

فعالان و مدافعان حقوق زن در افغانستان می گویند که طالبان با گذشت هر روز فضا را برای زنان و دختران در این کشور تنگتر می سازند.

حکومت طالبان در اوایل این هفته طی فرمانِ ، حجاب را در افغانستان اجباری کرد.

از زمان حاکم شدن دوبارۀ طالبان بر افغانستان که از آن حدود ۹ ماه می گذرد٬ زنان در بسیاری از ادارات در افغانستان حضور ندارند و دانش آموزان دختر بالاتر از صنف ششم از رفتن به مکتب محروم اند.

XS
SM
MD
LG