لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۳۶

لانگ وار ژورنال: اردوی امریکا قوت القاعده را در افغانستان دست کم می گیرد


عکس آرشیف

هفنگتن پُست

  • نشریۀ هفنگتن پُست در مطلبی در بارۀ دستور طالبان به مجریان زن در تلویزیون های محلی افغانستان نوشته است که در دور اول حاکمیت طالبان بر افغانستان نیز محدودیت های شدید بر زنان وضع شده بود.


در ادامه می خوانیم که طالبان زنان را مجبور کرده بودند که در بیرون از خانه برقع یا حجاب بپوشند و تمامی اعضای بدن شان به استثنای چشمان شان را بپوشانند.

نشریه همچنان به محروم بودن زنان از حق کار و تحصیل در رژیم قبلی طالبان اشاره کرده است.

حکومت طالبان پنجشنبه به شبکه های دیداری دستور دادند که تمامی مجریان زن هنگام اجرای برنامه های تلویزیونی صورت شان را بپوشانند.

شماری از رسانه ها تایید کرده اند که وزارت امر به معروف و نهی از منکر حکومت طالبان در این مورد مکتوبی به آن ها فرستاده است. در ادامۀ واکنش های تند به این اقدام طالبان، هیدر بار، معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر در تویتر نوشته است که «کمپاین طالبان برای محروم کردن زنان از زندگی عادی به سرعت روان است.»

طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان طوری وانمود کردند که میانه رو استند و تغییر کرده اند

پس از دستور طالبان به مجریان زن در تلویزیون ها، ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان با اشاره به نگرانی ها و انتقاد ها در این مورد به خبرنگاران گفت که رعایت حجاب امر دینی است که به گفتۀ او به عفت و عزت زنان کمک می کند.

به نوشتۀ نشریۀ هفنگتن پُست٬ طالبان پس از حاکمیت دوباره بر افغانستان طوری وانمود کردند که میانه رو استند و تغییر کرده اند، اما نشریه می نویسد که طالبان در هفته های اخیر اقدامات سختی را انجام دادند که بیم افزایش محدودیت ها بر زنان و فعالان حقوق بشر را بوجود آورده است.

لانگ وار ژورنال

  • نشریۀ لانگ وار ژورنال در مطلبی نوشته است که اردوی ایالات متحده قوت القاعده در افغانستان را دست کم می گیرد و تهدید شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش را بیش از حد جدی نشان می دهد.

در ادامه می خوانیم که در گزارش تازۀ ادارۀ سرمفتش امور بازسازی افغانستان، شمار جنگجویان القاعده در افغانستان کم نشان داده است.

ایالات متحده تهدید شاخۀٔ خراسان گروه داعش را بیش از حد جدی نشان می دهد.

به باور نویسنده، در این گزارش به نحوی فعالیت شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی در افغانستان به عنوان تهدید اصلی خوانده شده است.

در ادامه می خوانیم که از زمان افتادن کابل به دست طالبان در ماه آگست پارسال، فعالیت های القاعده بشمول بخش مطبوعات این شبکه در افغانستان افزایش یافته است و حکومت ایالات متحده هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن انجام نداده است.

این در حالی است که شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی مسئولیت چند رویداد مرگبار در هفته های اخیر در افغانستان را پذیرفته است.

XS
SM
MD
LG