لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۵ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۲۳

دستور در غزنی؛ نام رهبر طالبان در خطبه های جمعه ذکر شود٬ وزارت حج و اوقاف: چنین دستوری داده نشده


نمای از ولایت غزنی

رئیس اطلاعات و فرهنگ ادارهٔ محلی طالبان در ولایت غزنی می‌گوید، ریاست حج و اوقاف در این ولایت به همه ملا امامان مسجدها دستور داده است که در خطبۀ نماز جمعه از ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر طالبان نام ببرند.

ا
با آنکه وزارت حج و اوقاف طالبان می‌گوید که هیچ دستور رسمی برای ذکر نام ملا هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان٬ در خطبه‌های عربی نماز جمعه صادر نشده است، اما حمیدالله مجاهد، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در غزنی به رادیو آزادی گفت، ریاست و حج و اوقاف طالبان در این ولایت به همه ملا امامان مساجد دستور داده است که نام ملا هبت الله آخند را در خطبۀ نماز جمعه ذکر کنند:

"ریاست حج و اوقاف ولایت غزنی فیصله کرده است که از این پس ملا امامان در خطبۀ جمعه از جناب شیخ هبت الله آخندزاده نام ببرند."

اما فضل محمد حسینی، سخنگوی وزارت حج و اوقاف به رادیو آزادی گفت، در هیچ ولایت به ملا امامان چنین دستوری صادر نشده است.

این در حالیست که نزدیک به ۲۲ سال پیش در حکومت اول طالبان در افغانستان، نام ملا محمد عمر، رهبر طالبان در خطبه‌های پیش از نماز جمعه ذکر می‌شد.

تصویر منسوب به ملا هبت الله رهبر گروه طالبان
تصویر منسوب به ملا هبت الله رهبر گروه طالبان

موضوع ذکر شدن نام ملا هیبت الله آخندزاده در خطبه‌های نماز جمعه در ولایت غزنی در حالی مطرح شده که تا هنوز رهبر طالبان نه در رسانه‌ها ظاهر شده و نه کسی صدای او را شنیده و نه مردم را او دیده اند.

به گفتۀ برخی از علمای دینی، از نظر شرعی تا زمانی که مردم زعیم شان را ندیده باشند و به او بعیت نکرده باشند، گرفتن نامش در خطبۀ نماز جمعه جواز ندارد.

یکی از شهروندان کابل و عالم دینی که به دلیل حساسیت موضوع نخواست نامش در این گزارش ذکر شود، به رادیو آزادی گفت:

مردم: از نظر شرعی تا زمانی که مردم زعیم شان را ندیده باشند و به او بعیت نکرده باشند، گرفتن نامش در خطبۀ نماز جمعه جواز ندارد.

"این اساس شرعی ندارد اما در شریعت آمده است که مردم باید مستقیماً امیر یا رهبر خود را ببینند و دست به دست یا غیرمستقیم با او بیعت کرده باشند، اما متأسفانه اکنون هیچ کدام از این گزینه‌ها وجود ندارد و این کار شرعی نیست."

پیش از این سخنگویان طالبان به رادیو آزادی گفته بودند که ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر آنها به چندین ولایت جنوبی سفر کرده و با عموم مردم و مقامات محلی ملاقات کرده است، اما این موضوع تا هنوز توسط مردم و مسولان محلی تأیید نشده است.

در شریعت اسلام مستحب است که پیش از نماز جمعه در خطبۀ عربی از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله وسلم) و چهار یاران وی نام ببرند، اما در برخی کشورهای اسلامی از رهبران نظام حاکم نیز نام برده می‌شود.

XS
SM
MD
LG