لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۱۲

نخستین هیئت هندی پس از حاکمیت طالبان وارد کابل شده است


بیرق هند

حکومت طالبان می‌گوید، یک هیئت هندی به کابل رسیده ‌است تا روی موضوعات مختلف با مقامات طالبان گفت‌وگو کند.

پس از تسلط دوباره طالبان در افغانستان٬ این نخستین تماس مستقیم دهلی نو و ورود هیئت هندی به کابل است.

وزارت خارجۀ هند هم در اعلامیه‌یی گفته است، این هیئت در کابل روی ادامۀ کمک‌های بشری به افغانستان با مقام‌های طالبان گفت‌وگو می‌کند و در عین حال از پروژه‌هایی که با کمک مالی هندوستان در افغانستان تمویل میشوند٬ نیز دیدن خواهد کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به روز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت:

"یک هیئت از کشور هند به کابل آمده است، نشستی با مسئولان هم در برنامه است، حالا با وزیر خارجه دیدار دارد، جزئیات بعدا اعلام خواهد شد."

آقای مجاهد در مورد ترکیب هیئت هندی توضیح بیشتری نداد، اما وزارت خارجۀ هند در اعلامیۀ خود گفته که رهبری این هیئت را یکی از منشی‌های ارشد وزارت خارجۀ هند به عهده دارد.

در اعلامیه آمده است، هدف این سفر٬ گسترش کمک‌های بشری هند به افغانستان، دیدار از پروژه‌هایی که با کمک مالی هند ساخته شده و همچنان کمک‌های صحی به مردم افغانستان است.

در این اعلامیه همچنان آمده است که این هیئت راه های برای برقراری روابط خوب با حکومت طالبان را نیز جستجو خواهد کرد.

تاکنون چندین کاروان از کمک های غذایی هند٬ عمدتآ گندم٬ به افغانستان رسیده است
تاکنون چندین کاروان از کمک های غذایی هند٬ عمدتآ گندم٬ به افغانستان رسیده است

از آغاز حاکمیت طالبان در افغانستان، هند بسته‌های مختلف کمک‌های بشردوستانه‌ از جمله گندم و دارو را به این کشور فرستاده است.

این هیئت هندی در حالی به کابل سفر می‌کند که از چندی به این طرف در مورد بازگشایی سفارت هندوستان در کابل نیز آوازه های پخش شده است.

وزیر خارجۀ هند گفته بود که طالبان باید امنیت سفارت هند در کابل را تأمین کنند و پس از آن آنان خدمات قونسلی خود را در این کشور از سر خواهند گرفت.

هند از حکومت طالبان خواسته است امنیت سفارت آن کشور را درکابل تامین کند تا زمینه برای آغاز خدمات قنسلی مساعد شود

هیئت هندی درحالی به کابل سفر کرده است که هم‌اکنون مذاکرات میان تحریک طالبان پاکستان و هیئت پاکستانی در پایتخت افغانستان ادامه دارد.

روز گذشته پنچاه تن از بزرگان قبایلی پاکستان که بیشتر شان سناتوران پیشین پاکستان، اعضای شورای ولایتی و برخی بزرگان قبایلی استند٬ به کابل رسیدند و با تحریک طالبان پاکستان (تی تی پی) مذاکرات صلح را آغاز کردند.

طالبان آمدن این هیئت را تأیید کرده و گفتند که از روی حسن نیت این مذاکرات صلح را میزبانی می‌کنند.

هند و پاکستان همواره در تامین روابط و اعمال نفوذ در افغانستان در رقابت قرار داشته اند و این مسئله در بسیاری از موارد منجر شده است که کابل نتواند توازن درست را در زمینه ادامه روابط و جلب همکاری های دو کشور حفظ کند.

XS
SM
MD
LG