لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۶ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۱۵

سازمان عفو بین الملل: آموزش حق دختران است و طالبان باید آن را رعایت کنند


تصویر یکی از صنوف درسی در ولایت بغلان در شمال افغانستان

سازمان عفو بن الملل از جامعه جهانی میخواهد که در هرنوع تماس با طالبان شرط تامین حق آموزش دختران را در افغانستان غیر قابل معامله اعلان کند.

این سازمان می گوید که آموزش یک حق اساسی بشری دختران است و طالبان مکلف اند که آنرا رعایت کنند.

سازمان عفو بین الملل همچنان پالیسی کنونی طالبان را در رابطه با تعلیم دختران مملو از تبعیض ، غیر منصفانه و خلاف قوانین بین المللی خوانده است .

سازمان عفو بین الملل از جامعه جهانی تقاضا کرده که در صحبت ها با رهبران طالبان موضوع حق تعلیم دختران را خط سرخ بسازند و طالبان باید بدون تآخیر تمام مکاتب دختران را باز نمایند.

به گفته سازمان عفو بین الملل هرچند افغانها در داخل این کشور و همچنان جامعه جهانی بارها از طالبان خواسته اند که این حق ابتدائی زنان و دختران را رعایت کنند ، اما طالبان نه تنها زنان را از کار برکنار کرده اند ، بلکه مکاتب را هم بروی دختران بالا تر از صنف ششم بسته اند.

فرشته یعقوبی فعال حقوق زنان در افغانستان
فرشته یعقوبی فعال حقوق زنان در افغانستان

فرشته یعقوبی که برای تامین حقوق زنان در افغانستان فعالیت می کند می گوید فشار از سوی جامعه جهانی کمک خواهد کرد که طالبان به حقوق زنان ازجمله تعلیم دختران احترام بگذارند.

« جامعه جهانی تنها کاری که میتواند بکند اینست که فشار ها را بیشتر بسازد و طالبان را قناعت بدهد که حق زنان و حق دختران را در افغانستان رعایت بکنند. و نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان منجر به این میشود که طالبان چنانچه در حاشیه هستند در حاشیه بروند و همان بحث حکومتداری آنها و شناسائی آنها از طرف دنیا برای همیشه به تعویق بیافتد »

با در نظرداشت اقدمات طالبان برضد حقوق زنان و دختران ، کمیشنر حقوق بشر ملل متحد میشل باچله دو روز قبل در پنجاهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت ، افغانستان فعلا به یک بحران عمیق اقتصادی و بشری رو به روست.

به گفته باچله حالات در افغانستان حساس است و بسته شدن مکاتب بالاتر از صنف ششم بروی دختران توسط طالبان یک میلیون و یکصد هزار دختر را از تعلیم محروم کرده است.

کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در اجلاس شورای حقوق بشر این سازمان که در ژنیو برگزار شده بود٬ اقدامات طالبان را سرکوب سیستماتیک و بنیادی زنان در افغانستان خواند.

XS
SM
MD
LG