لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۰۶

ده ماه از حاکمیت طالبان می‌گذرد؛ دختران هنوز در انتظار باز شدن مکاتب اند


تصویر آرشیف ؛ دختران دانش آموز ولایت هرات

ده ماه میشود که طالبان دوباره در افغانستان حاکم شده اند٬ اما در این مدت مکاتب متوسطه و لیسه در اکثر ولایت های افغانستان به روی دانش آموزان دختر مسدود مانده است.

طالبان به روز پانزدهم اگست سال گذشته قدرت دولتی را در افغانستان تصرف کردند٬ در این همه ماه های که گذشت دختران همواره منتظر شنیدن خبر خوش برای بازشدن مکاتب شان بودند٬ اما چنین خبری تاکنون اعلان نشده است.

این دانش آموزان می گویند که مسدود ماندن مکاتب متوسطه و لیسه٬ آنان را نسبت به آینده خیلی مایوس و نگران ساخته است.

یکی از همین دانش آموزان که نخواست که نامش گرفته شود در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"صنف نهم استم در گذشته بسیار آرزو داشتم و اما متاسفانه اینها { طالبان} تمام ارزو های ما را از بین بردند. "

ملکه دانش آموز دیگری که در زمان برگشت طالبان به قدرت متعلم صنف دوازدهم بود میگوید که هنوز هم منتظر بازگشایی مکاتب است. او از طالبان خواست که مکاتب را هرچه زودتر به روی دختران بالاتر از صنف ششم باز کنند.

" مکاتب ما مسدود شده، در مورد آینده خودم و دانش آموزان دیگر نگران استم، از طالبان میخواهم که هر چی زودتر مکاتب را بازگشایی کنند و بگذارند که ما به مکتب برویم."

با وجود اعتراض های گسترده درمرکز و ولایات افغانستان٬ طالبان حاضر نشده اند صدای اعتراض ها را بشنوند و دروازه های مکاتب را باز کنند.
با وجود اعتراض های گسترده درمرکز و ولایات افغانستان٬ طالبان حاضر نشده اند صدای اعتراض ها را بشنوند و دروازه های مکاتب را باز کنند.

حکومت طالبان برخلاف تعهدش در سوم حمل، روز نخست تعلیمی جدید در افغانستان اعلام کرد که مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم برای مدت نامعلوم مسدود باقی خواهد ماند.

تامین حقوق زنان و دختران از سوی طالبان، موضوعی است که جامعه جهانی همواره روی آن تاکید کرده است.

به تازگی کیلی کلیمینتس معاون کمیشنری سازمان ملل متحد در امور پناهجویان در جریان سفرش به افغانستان گفت که میلیون ها تن از اطفال در این کشور به آموزش دسترسی ندارند که به گفته او بیشتر شان دختران اند.

همچنین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که از بیرون این کشور کار می کند٬ به روز سه شنبه در صفحه تویتر خود نوشته است٬ زمان آن رسیده که شورای امنیت سازمان ملل متحد بخاطر بدرفتاری طالبان با دختران و زنان در افغانستان ممنوعیت سفر را بر طالبان وضع کند.

جامعه جهانی چندین بار از حکومت طالبان خواسته تا مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دختران باز کند٬ اما مقام های طالبان گفته اند تا زمانی که طرح لازم در زمینه ادامه دروس و چگونه گی حضور دختران به مکاتب٬ تصویب نشود٬ مکاتب مسدود باقی خواهد ماند.

رژیم طالبان از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی هم دختران و زنان را به طور گسترده از حق تحصیل و کار محروم کرده بود.

XS
SM
MD
LG