لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۲:۲۵

درگیری های مسلحانه میان فرمانده هزاره‌تبار با طالبان در بلخاب ادامه یافته است


تصویر آرشیف
تصویر آرشیف

از ولسوالی بلخاب ولایت سرپل در مورد برخوردها میان طالبان و فرمانده هزاره تبار آنها٬ مولوی مهدی مجاهد٬ خبر ها و گزارش های ضد و نقیضی به نشر رسیده است.

یک منبع نزدیک به یگانه فرمانده هزاره طالبان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل مولوی مهدی مجاهد که بخاطر حساسیت امنیتی موضوع نخواست از او نام گرفته شود ، به رادیو آزادی گفت که در برخورد ناوقت روز جمعه قوای طالبان به عقب نشینی مجبور شدند ولی به جنگجویان مولوی مجاهد هم تلفات وارد شد. این منبع افزود :

«حملات تهاجمی طالبان دفع میشود. تعداد از وسایط و مهمات شان منهدم میشود و با بجا گذاشتن تعداد کشته وزخمی پس عقب نشینی میکنند. یک فرد انتحاری شان در بین نیرو های دفاع مردمی خودرا منفجر میسازد که در اثر انفجار بم جاسازی شده در بدن وی٬ سه نفر از مردان دفاع مردمی شهید و چهار نفر زخمی میشوند.»

ادامه درگیری ها بسیاری از ساکنان ولسوالی را وا داشته است تا خانه های خود را رها کرده و به مناطق امن بروند
ادامه درگیری ها بسیاری از ساکنان ولسوالی را وا داشته است تا خانه های خود را رها کرده و به مناطق امن بروند

اما وزارت داخله حکومت طالبان خبرها در مورد برخورد و جنگ در ولسوالی بلخاب را رد میکند. عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت در مورد اینکه چرا قوای طالبان به منطقه رفته اند به رادیو آزادی گفت :

«این وطن ماست ما در هر جائی که بخواهیم می توانیم نیرو های خودرا بفرستیم و امنیت را بگیریم. این همه تبلیغات است در آنجا هیچ مشکلی نیست. اینکه آنها تبلیغ میکنند کار خودشان است.»

مهدی مجاهد ۱۳ سال قبل زمانی که قوای خارجی در افغانستان حضور داشت به صفوف طالبان همراه شد و در سقوط نظام جمهوری در ولایات شمالی افغانستان هم نقش مهم داشت. اما بیش از ده ماه بعد ازآنکه طالبان قدرت را بدست گرفتند با گروه اصلی طالبان سر مخالفت را پیش گرفت.

گفته میشود که مهدی مجاهد خواهان سهم بیشتر هزاره ها در حکومت طالبان شده ، اما بزرگان طالبان برای تشکیل یک حکومت همه شمول نه تنها خواست او بلکه خواست جامعه جهانی و حلقات داخلی سیاسی را هم از نظر انداخته اند .

از سوی دیگر یک تعداد باشنده گان بلخاب از ترس توسعه جنگ مناطق خودرا ترک کرده و به جا های دیگر کوچ کرده اند.

XS
SM
MD
LG