لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۸ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۲۶

یک منبع حکومت طالبان: دسترسی رسانه ها برای پوشش نشست علما محدود خواهد بود


اتاق فرمان یکی از رسانه های خصوصی افغانستان

یک منبع از حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته است که دسترسی رسانه‌ها برای پوشش نشست بزرگ علما که روز چهارشنبه در خیمۀ لویه جرگه برگزار می‌شود، محدود خواهد بود.

هرچند مدافعان حقوق بشر از نشست علما در کابل که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، انتظار آوردن تغییرات مثبت را ندارند اما با آن هم نهادهای حمایت از رسانه‌ها و خبرنگاران خواهان پوشش گستردۀ این نشست شده اند.

گل محمد گران: دسترسی به اطلاعات حق مردم است

برخی خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه‌ها دسترسی به اطلاعات را حق مردم می‌دانند و از حکومت طالبان می‌خواهند که در پوشش این نشست بر رسانه‌ها محدودیت وضع نکنند.

گل محمد گران، عضو رهبری فدراسیون ژورنالیستان و نهادهای رسانه‌یی افغانستان می‌گوید: "دسترسی به اطلاعات حق مردم است و تمام نشست‌ها یا برنامه‌ها و تصامیمی که به زندگی مردم ربط دارد، مردم حق دارند در بارۀ آن بدانند. حکومت‌ها مسئولیت دارند که از تمام تصامیم یا اقدامات که در باره کشور و مردم است برای مردم معلومات دهند."

سخنگویان حکومت طالبان در بارۀ این موضوع با ما حاضر به گفت‌وگو نشدند، اما یک منبع در حکومت طالبان با شرط حفظ هویتش گفته است که دسترسی رسانه‌ها برای پوشش نشست علما محدود خواهد بود.

این نشست روز چهارشنبه در خیمۀ لویه جرگه برگزار می‌شود.

نگرانی مردم نیز گنگ بودن موضوعات مورد بحث این جرگه است.

فرزانه ایوبی خبرنگار است او در مورد گفت: "حکومت امارت اسلامی بخاطر مشروعیت بخشیدنش در داخل و خارح از کشور باید با ملت و جامعۀ جهانی اهداف درازمدت داشته باشد که جامعۀ جهانی خواست‌شان احترام به آزادی بیان است، دموکراسی است، حقوق زنان است و مشارکت ملی برای همه."

ضیاالدین زیارمل، باشندۀ کابل می‌گوید، این نشست باید از تمام مردم افغانستان نمایندگی کند و همه در جریان تصمیم‌گیری‌های آن باشند: "تا کنون به گفتۀ اکثریت مردم محتوای این نشست معلوم نیست و نگرانی مردم این است که در این جرگه روی کدام موضوعات صحبت می‌شود و چقدر برای مردم سودمند است."

این در حالیست که برخی نهادهای حامی حقوق بشر گفته اند، انتظار آوردن تغییرات مثبت از این نشست را ندارند.

هیدر بار، رئیس بخش زنان دیدبان حقوق بشر گفته است، فکر نمی‌کند که در جرگۀ طالبان کسی بتواند صدای خود را بلند کند و یا این نشست انعکاس دهندۀ تنوع قومی باشد.


سمیرا حمیدی، کمپاینر بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل نیز در رشته توییت‌های گفته که جرگۀ طالبان مشروعیت نخواهد داشت. به گفتۀ او، این جرگه به خاطری تبلیغ به طالبان برگزار می‌شود.

بانو حمیدی طالبان را متهم کرده که بدون حساب‌دهی به نقض حقوق بشر دوام می‌دهند.

طالبان تا به حال واکنشی به این نگرانی‌ها و اظهار نظرها نشان نداده اند.

هرچند موضوعات مربوط به بحث این نشست تا هنوز با رسانه‌ها شریک ساخته نشده، اما پیش از این ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته بود، در نشست شورای علما به اضافۀ دیگر موضوعات سیاسی در مورد بازگشایی مکاتب دختران نیز بحث خواهد شد.

XS
SM
MD
LG