لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۱ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۱

جرگه علما؛ دیدبان حقوق بشر: زنان و اقوام دیگر در این جرگه دعوت نشده اند


آرشیف - شماری از مقام های حکومت طالبان

قرار است فردا چهارشنبه (۸ سرطان) جرگه علما از سوی حکومت طالبان در کابل برگزار شود، اما نگرانی عمده عدم حضور زنان و اقلیت‌های مذهبی در این جرگه است.

گفته می‌شود در این نشست در بارۀ تصمیم‌گیری‌های کلان سیاسی و همچنان سرنوشت مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم بحث خواهد شد.

اما چه کسانی در این جرگه شرکت خواهند کرد؟

هیدر بار، مسئول بخش زنان دیدبان حقوق بشر می‌گوید، از جزییات این نشست واضح شده که طالبان تنها حامیان‌شان را دعوت کرده‌اند.

به باور او، برپایی این نشست بدون حضور زنان و اقلیت بزرگ مذهبی شیعه نشان دهندۀ عدم تعهد طالبان به حقوق زنان و اقلیت‌ها است: "این جلسه دروغی بیش نیست بخاطر تقویت مشروعیت طالبان در چشم جامعۀ جهانی و مردم افغانستان. ولی حالا که ما جزئیات بیشتر دریافت کردیم که آنان دقیقاً کی‌ها را دعوت کردند، این واضح شده که آنان فقط حامیان‌شان را دعوت کردند که این نمی‌تواند باعث افزایش مشروعیت آنان شود چون آنان دیگر اقوام و مخصوصاً خانم‌ها را نادیده گرفتند و جایی برای شان در این نشست وجود ندارد."

هیدر بار
هیدر بار

به گفته بانو بار، امیدواری‌هایی وجود دارد که یکی از موضوعات مورد بحث این نشست سرنوشت آموزش دختران بالاتر از صنف ششم خواهد بود، اما به گفته او، این نشست بدون حضور زنان و اقلیت‌های قومی به روند مشروعیت بخشیدن حکومت طالبان کمک نخواهد کرد.

برخی زنان افغان نیز به این باور اند که تنها راه بدست آوردن مشروعیت داخلی و بین‌المللی برای طالبان، احترام گذاشتن به حقوق زنان، اقلیت‌های مذهبی و مشارکت ملی است.

فرزانه ایوبی، باشندۀ کابل و فعال حقوق زن می‌گوید: "زنان که در حکومت سهم فعال نداشته باشند، آن حکومت را ما تکمیل گفته نمی‌توانیم و همه‌شمول گفته نمی‌توانیم. اینها فقط بین خود این جرگه را برگزار می‌کنند و به نفع خودشان است و می‌خواهند که باز هم مردم را فریب دهند."

سخنگویان حکومت طالبان در باره این موضوع با ما حاضر به گفت‌وگو نشدند، اما روز گذشته یک منبع در حکومت طالبان به شرط حفظ هویتش به رادیو آزادی گفت که دسترسی رسانه‌ها برای پوشش نشست علما محدود خواهد بود.


هرچند موضوعات مربوط به بحث این نشست با رسانه‌ها شریک ساخته نشده، اما پیش از این ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفته بود، در نشست شورای علما به اضافۀ دیگر موضوعات سیاسی در مورد بازگشایی مکاتب دختران نیز بحث خواهد شد.

پیش از این نیز برخی نهادهای حامی حقوق بشر گفتند که انتظار آوردن تغییرات مثبت از این نشست را ندارند.

روز گذشته سمیرا حمیدی کمپاینر بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل با متهم کردن طالبان به تداوم نقض حقوق بشری در رشته توییت‌هایی گفت که جرگه طالبان مشروعیت نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG