لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۰ اسد ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۷

سازمان ملل متحد: میزان استفاده از مواد مخدر در دنیا افزایش یافته است


شماری از معتادین مواد مخدر در افغانستان

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) با نشر گزارشی از افزایش کشت، تولید و استفادۀ مواد مخدر در جهان خبر داده است.

در این گزارش که به روز دوشنبه منتشر شد٬ گفته شده مصرف کننده‌گان مواد مخدر در سال ۲۰۲۰، ۲۸۴میلیون نفر بوده که بیشترشان بین سنین ۱۵ تا ۶۴ بودند. این آمار ۲۶ درصد افزایش را نسبت به سال پیش آن نشان می‌دهد.

در این گزارش همچنان آمده است که مصرف مواد مخدر در بین زنان رو به افزایش است.

دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل در گزارش‌اش نوشته که تولید تریاک در سرتاسر جهان بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ هفت درصد افزایش یافته و به ۷۹۳۰ تُن رسیده که عمدتاً به دلیل افزایش کشت و تولید در افغانستان است.

این درحالیست که در نزدیک به ۶ ماه آخر سال ۲۰۲۱ طالبان بر افغانستان حاکم بودند.

در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان ازدیاد یافته و این مسئله سبب افزایش استفاده از مواد مخدر در دنیا گردیده است.
در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان ازدیاد یافته و این مسئله سبب افزایش استفاده از مواد مخدر در دنیا گردیده است.

در این گزارش اما از وضعیت کنونی کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان چیزی گفته نشده است.

این در حالیست که چندی پیش ملا هبت‌الله آخند رهبر طالبان در فرمانی٬ کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر را منع کرد.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان با رد گزارش UNODC به رادیو آزادی گفت:

"ما به کلی ادعای این گزارش سازمان ملل را رد می‌کنیم، بعد از فرمان ملاهبت الله کشت کوکنار به صفر رسیده است".

او می گوید، در برخی ولسوالی‌ها که شماری از مردم خلاف فرمان رهبر آنان کوکنار کشت کرده بودند، کشت‌هایشان تخریب و خودشان به گفتۀ او به پنجۀ قانون سپرده شدند.


او اما در مورد اینکه چه مقدار زمین‌های کشت خشخاش تخریب شده و چه تعداد افراد در پیوند به کشت کوکنار بازداشت شدند، چیزی نگفت.

در گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد همچنان گفته شده که بیش از ۱۱ میلیون نفر در جهان مواد مخدر تذریقی استفاده می‌کنند و میزان مصرف همه انواع مواد مخدر در جهان ۲۶درصد نسبت به دهۀ گذشته افزایش یافته است.

یو ان او دی سی در حالی از افزایش تولید تریاک در افغانستان گزارش داده که پس از حاکمیت دوباره طالبان در افغانستان، زمینۀ درمان معتادان نیز کاهش یافته و نهادهای بین المللی نیز همکاری و نظارت کمتری بر وضعیت کشت، تولید، قاچاق و مصرف مواد مخدر در این کشور دارند.

XS
SM
MD
LG